The three
founding members of The Symptoms are collaborating for 15 years. Now they are lying
down, listening to the outside world and each other’s breathing.
Noise, music, noise, music, music, noise, noise, noise.
The new performance of The Symptoms differs from the previous ones. Réka Szabó,
Dániel Szász and István Gőz offer the company’s story for a collective
experience. Their aim is to interpret the situation in its narrow and a broader
context as well. How to continue work, when the team’s symptoms are identical
with the country’s symptoms?
The history of the independent artists is the history of those who had lost perspective
in the world. The new production represents the symptoms of the burn-out
syndrome while using the well-known self-irony and humour of the company. It’s
a search for an opportunity to act with the audience’s support.
"Az élő darab és a mostani között sok minden történt, többek közt Gőz István sikeres szívműtétje: a színpadon akkor még csak készült rá, most már mint megtörtént eseményről számol be. Az élettörténetek ilyen szó szerint húsba vágó színrevitelei, a társulat önvizsgálata, amellyel elhelyezi magát az elmúlt harminc évben olyan, mint egy időkapszula – megismerhető belőle a nagy egész. Ezért is fontos mű."
"A tünetegyüttes azonban egyáltalán nem belterjes emlékidézés, és nem is csak a független színházi alkotók helyzete fölötti siránkozás – hiszen egyik sem passzolna a Tünethez. Jóval tágabb ezúttal is a kontextus: az előadás rólunk szól, a mi közös, nagy kollektív tünetegyüttesünkről. Amin tényleg muszáj röhögnünk."
"Az élő előadásnak eleve része néhány olyan dokumentumfilm-részlet, amely kifejezetten ide készült. Most egy dupla csavart csinálunk. Kőrösi Máté dokumentumfilm rendező, aki az eredeti előadásban bemutatott kis filmeket készítette, egy hangmérnökkel kiegészülve leszáll velünk a Trafó pincéjébe, és dokumentálja ezt a dokumentarista előadást. Ilyen módon a dokumentarista csapat, amely a felvételt készíti, része lesz az online előadásunknak. Nem élő stream lesz tehát, hanem úgy dolgozunk rajta, mint ahogyan egy filmen szokás dolgozni, többször felveszünk jeleneteket, vágjuk az anyagot. Az online előadásnak lesz egy sajátos filmszerű világa, eleve a képernyőre készül."
A minden előadásához új formanyelvet kereső Tünet Együttes ezúttal magáról beszélt A tünetegyüttes című performanszában, amihez csak egyetlen út kínálkozott: az őszinteség.
Pintér Béla után a tizenöt éves Tünet Együttes is kiborul; ami a függetlenek helyzetét illeti: kulturkampf idején, pénztelenül napról napra élve…
EMMI-Emberi Erőforrások Minisztériuma |
"A tünetegyüttes című filmben valószínűleg mindenkinek eljön az a pont, amikor már nem érdekes történeti háttéranyagot hallgat a társulatról, hanem maga is a társulat történetének részévé válik."