Grotesque Gymnastics

A kudarc anatómiája

     
jegyár: 3600 Ft
kedvezményes: 3200 Ft
 diák: 2600 Ft
Trafó bérlet érvényes

Az ember teste alapélmény. Mindkét irányba. (–,+). Köztörekvés elviselhetővé tenni benne a létezést. Megesszük a fájdalomcsillapítót, lábnapot tartunk, megszoláriumozzuk, udvarlunk neki. Elit ügyeskedés. A cirkusz eszköze az artista teste, az előadás témája az artista teste. Eltörik, elszakad, vérzik, majd rendbejön. Az előadásban az eltört testből hangok, szavak, mondatok törnek fel. Mert lakik egy ember a testben. A beszélő ember. A Kudarc Anatómiája a test és a birtokosa közti intim, meghitt, de nem konfliktusmentes viszonyt eleveníti meg. 

Egy 35 éves artista nő önvallomásán alapszik, egy diktafonra mondott dokumentumszövegen. A kérdés, miként íródik saját történetünk a testünkbe karcolt hegeken keresztül. Mindez hogyan alakítja személyiségünket, megismerhetjük-e eredeti lényegünket kizárólag eltört állapotainkon keresztül és mindehhez hogyan kapcsolódik környezetünk. 

"Reggel negyed nyolc van… khm… fél háromig fenn voltam, most meg felébredtem. S remélem, hallja ez a dolog, amit beszélek… Felébredtem, pedig még egyáltalán nem kellett volna… Fáj a bokám, és fáj a hátam. Igazából beszélni sem szeretnék, sokkal jobb lenne, ha csak úgy hallatszódnának a gondolataim. Egy újabb nap, és megint arra kelek, hogy fáj a testem."



Szereplők: Kudlák Eszter, Bardóczy Ilka, Takács Lacek, Téri Gáspár

Dramaturg: Szabó-Székely Ármin
Konzulens: Zsigó Anna
Zene: Csizmás András
Rendező: Téri Gáspár

Producer: SÍN Művészeti Központ

"A cirkusz műfajához kapcsolódó eszközökkel (rekvizitekkel) dolgozunk, de kerülve a klasszikus és a modern cirkusz műfaji sajátosságait. A cirkuszt néző néző hagyományosan a hősies és emberfeletti dolgok után vágyódik (a klasszikus és modern cirkuszról beszélek). Az artisták megpróbálnak isteneknek tűnni. Ebben én nem tudok segíteni. A tökéletesség elidegenítő, én pedig pont a személyességet keresem – valami olyasmit, amiben feszül valami önellentmondás. Például ütköztetni a fizikális precizitást a hibával, a glich-csel."

"A streamelt előadásban – nemcsak az egymásra replikázó szövegnek és fizikai teljesítménynek, hanem a kameráknak is köszönhetően – végig ott remeg a külső elvárás és a belső kényszer feszültsége, ahogy a szétválások és összetalálkozások zeneileg is finoman érzékeltetett dinamikájában szintén. És az előadók maguk és egymás iránti felelősségérzete is végig érződik, sőt, talán az hatja át leginkább az előadást, mintha ennek a felismeréséről adna számot minden lépés, karnyújtás, de főleg figyelmes pillantás anélkül, hogy az egymásra utaltság túl nagy, nyomasztó hangsúlyt kapna."

"Szenvedély, tudás és fájdalom – ez a három alappillére A kudarc anatómiájának. Nem egy szimpla színházi közvetítést láthattunk, hanem valami egészen újszerű „act”-et hozott létre a Grotesque Gymastics. A produkciók profizmusról vallanak. A dokumentum-reality és a személyes emberi történet tökéletesen bevonja az online befogadó nézőt. Így születik meg az élmény: katarzis és extázis egyszerre."

"Olyan az egész, mint egy dokumentumfilm, amely közel enged a főhőshöz, de egyfajta rálátást is biztosít. Azt a megmagyarázhatatlan szenvedélyt próbálja megfejteni, ami az artista nőt hatja, miközben óriási fájdalmai vannak, hiszen többször megsérült leesett a szerről. De nem adja fel. Felkel és újra nekifut, felmászik a rúdra és nem engedi, hogy legyőzzék a tárgyak a testét. Önfeledt küzdelem és színházi katarzis egyben."

"Érzelmi hullámvasút volt – és a mai napig az, ugyanakkor az eltávolodás és a visszaszívódás pulzálása az, ami mint egy motor vagy egy szív ad erőt ahhoz, hogy ebben az előadásban én jelen tudok lenni. Nagyon komoly feladat az embernek magát észben tartani egy olyan komoly szakmai helyzetben, aminek viszont van egy privát része.”

"A levegőben imbolygó, nőiesen finom pózokban repülő fehér ruhás, groteszk angyal egy konfliktusokkal teli nő képét rajzolja elénk, aki a testében egyszerre érzi szabadnak és rabnak önmagát. Ekkor nyer értelmet minden addig elhangzott szó a légtornász hátborzongató sérüléseiről, ekkor válik igazán izgalmassá Ilka személyisége. Figurája Ibsen részletesen megrajzolt hősnői sorába is illeszthető."

"ILKA: Nekem a megzuhanásokból, visszalépésekből, újrakezdésekből, deficitekből való újjáépítés, más úton való továbbépítkezés a fontos. (...) GÁSPÁR: A cirkuszban a lezuhanás maga a kudarc. A kaszkadőrhelyzetben pedig pont a sikeres leérkezés a cél. Hiányérzetem volt. Már fent tudok maradni, de lezuhanni is akarok. Nem azért kapaszkodom, mert nem merek lezuhanni. A kapaszkodás lényegét a lezuhanás lényegén keresztül értettem meg. Egyik a másik nélkül nem értelmezhető."

TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Jegypénztár nyitva tartás:
  • nagytermi előadásnapokon: 17h - előadás vége + 30 perc, max. 22h
  • stúdió-, kabin- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.

Médiapartnerek

Együttműködő partnerek