2500 Ft / diák: 1900 Ft / bérlet érvényes
A társulat következő előadása: 2010. január 7-9. 20h: FIÚK – felújított verzió
10. születésnap, egy 7 éves darab, Carmen 7 alakban, vad szenvedélyek, tánc, boksz és pankráció: minden ugyanaz, mégis más a Frenák Pál Társulat ünnepi előadásában.
A K.áO.sz!-t 2002-ben a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében láthatta először a magyar közönség a Trafóban. Idén a társulat ezzel a darabbal ünnepli fennállásának 10 éves évfordulóját – ugyanitt.
A K.áO.sz!-t Bizet Carmenje, a vad szenvedélyek, csábítások és megcsalatások romantikus melodrámája ihlette, ugyanakkor szó sincs az opera-klasszikus átdolgozásáról, parafrázisáról. Frenák színpadán az operai toposz a cirkusz sport- és a pankráció show-elemeivel, valamint egyedi divatkreációk megkapó látványával kiegészülve válik sodró lendületű, fizikai táncszínházzá. A helyszín rendhagyó: a pergő, szilaj és nyers tánc-viadal kávéházi asztalokkal körülvett „arénában” zajlik. A ring kifeszített kötelei közé újabb és újabb figurák érkeznek, hogy megmérkőzzenek egymással és önmagukkal – fanatikus szerelmesek, ellenségek, bosszúszomjas csábítók és áldozatok: egymás szenvedélyei. De a testek, a zaj, a sejtelmes fény és a cigarettafüst kavargó káoszában a kívülállónak néha már az sem egészen egyértelmű, ki a táncos és ki is a néző ebben a nyilvános bokszmeccsben.
„Már (belépéskor) a díszlet és a nézőtér elrendezése is gúnyos provokáció. Mintha Chicagóban vagy Las Vegasban lennénk: középütt bokszring teljes arénaemelvényzettel, körülötte asztalok, székek, italok a kevéssé úri (inkább vért, K. O.-t kívánó) népség számára. Körbeüljük a szorítót, miközben ócska slágerek hangzatai spannolnak viadalra. Iszogatunk. A ring mentén elosztva a jól ismert háromlábú székek, ilyeneken ápolják, legyezik, mossák életre vizes szivaccsal a félholt küzdőket. Minden kész a K.áO.sz!-ra. Biztonságérzetünk tétova: kinek fognak itt bevinni mélyütést?! És hol? Fent a ringben, vagy itt miközöttünk?” (Dániel Ferenc, Criticai Lapok)
„Lakoma és a K.áO.sz! bemutatói, vagyis a 2001 és 2002-es évek páratlan sikert és népszerűséget hoztak a társulatnak. Ezek a darabok monumentálisak, érettek. Összekapcsolódik bennük a technikákkal kísérletező kedv, a gyermekkori élmények feldolgozása, az önazonosság-keresés, és mindezt egy új elem fogja egybe: a társadalomkritikai él. Mindkettő tükörszerűen, felnagyított rémálomként köpi vissza a nézők arcába a posztmodern nagyvárosi lét fragmentált elemeit.” (Mestyán Ádám, Ellenfény)
Az ünnepi előadásban a kortárs táncélet több olyan jeles képviselője is fellép vendégként, akiknek későbbi pályafutását nagyban meghatározta a Frenák Pál Társulatban eltöltött idő.
Fellapozható kortárs tánc- és élettörténet! Frenák Pál koreográfus életéről és munkáiról decemberben kötet jelenik meg, amit 2009. december 5-én, szombaton Rényi András esztéta, Péter Márta, a könyv szerzője és természetesen Frenák Pál koreográfus mutat be a nagyközönségnek.
www.ciefrenak.hu
Sebestyén Rita elemzése a Balkon folyóiratban
Interjú Frenák Pállal, a koreográfus 50. születésnapja alkalmából a Criticai Lapokban
„Kegyetlen tánc” – Mestyán Ádám esztéta tanulmánya Frenák Pál művészetéről, alkotói stílusáról
Frenák Pál élettörténete, pályájának főbb állomásai
Koreográfia és látványterv: FRENÁK Pál
Dramaturg: Andy VARGA
Táncosok: FEKETE Zoltán, GERGYE Krisztián, HOLODA Péter, JANTNER Emese, JÓNÁS Zsuzsa, JUHÁSZ Kata, KOLOZSI Viktória, MAJOR László, Nelson REGUERA, TAKÁTSY Péter, VÁRNAGY Kristóf, ZAMBRICZKY Ádám és a bokszolók: URBÁN László és VASS Tamás
Zene: François DONATO, GERGELY Attila, VAJDAI Vilmos
Színpad/: MOLNÁR Péter, FERENCZI László
Fény: MARTON János
Hang: HAJAS Attila
Kosztümök: KIRÁLY Tamás
A borokról a Trombitás és a Merfelsz pincészet gondoskodik
Támogatók:
NKA Nemzeti Kulturális Alapprogram