A Ferencváros 2009-ben immár hetedszerre ad otthont a MOL Budapest Jazz Fesztiválnak. Az eseményt ma már Európa jelentős fesztiváljaihoz sorolja a nemzetközi szaksajtó. A fesztiválon idén a Balti-tengeri országok jazzélete áll a fókuszban. Németország, Lengyelország, Észtország, Lettország, Litvánia, Finnország, Dánia és Svédország közös kezdeményezésére a fenti országok zenéjükön keresztül, együtt mutatkoznak be a magyar közönségnek. A közös nyelv a jazz. 2009. szeptember 9-13. között egy tucat helyszínen, összesen 14 országból, 140 zenész részvételével, közel negyven koncertet rendez a fesztivál.
A balti zenekarok nagy része a fesztivál új helyszínén, a Trafó Kortárs Művészetek Házában látható. A fesztivál egészére és a Trafóban látható-hallható koncertekre egyaránt jellemző a változatos stílus, a zenei sokszínűség. Különlegesség, hogy a zenekarok többsége először lép fel Budapesten.
Szeptember tizedikén lendületes, nagyon mai berlini jazzel indul a program, majd egy iszonyú energikus dán szaxofonosnő következik (Lotte Anker September Quartet). A Saga Quartet Litvániából a jazz leginkább huszonegyedik századi, a popstílusokkal rokon ágát műveli. Mélyebbre nyúl viszont a jazz történetébe forrásért a japán származású német zongorista, Aki Takase, kvintettjével elképesztően maivá gyúrva Fats Waller huszas-harmincas évekbeli repertoárját. Finnugor kvartettnek is nevezhető Oláh Kálmán szombati formációja, amely már Londonban és Bécsben koncertezett, de Budapesten még nem. A Trafó-programban az ambíciózus Tóth Viktor ezúttal egy kiváló svéd dobossal és egy legendás afro-amerikai bőgőssel lép fel.
2009. szeptember 10. (csütörtök) 19h
Daniel Erdmann 3000 (D)
A berlini kortárs jazz csúcsaként számon tartott kvartett röviddel az ezredforduló előtt alakult, akkor még 2000 néven. Azóta nevet változatták, kiadták Welcome to E3K című lemezüket és ha lehet, még eggyel magasabb szintre emelték zenéjüket: a játékosan újraalkotott zenei formák, az állandó meglepetések és előre nem látható fordulatok felülmúlják legvadabb várakozásainkat is. Sikerrel turnéztak Németország, Portugália, Franciaország, Hollandia, Észtország, Ausztria és Svájc városaiban, míg a Párizsban és Berlinben is élő Erdmann négy kontinensen járt különböző zenekarok tagjaként. Legújabb albumuk, a Supermicrogravity májusban jelent meg. A szaksajtó a 36 éves Erdmannal kapcsolatban („játéka tonnányi darabokat képes a súlytalanság állapotába emelni”) megjegyzi: egyszerre képes továbbvinni Coltrane és Ornette Coleman hagyományát
Daniel Erdmann – tenorszaxofon / tenor saxophone
Frank Möbus – gitár / guitar
Johannes Fink – bőgő / doublebass
John Schröder – dob / drums
http://www.daniel-erdmann.com
http://www.myspace.com/erdmann3000
2009. szeptember 10. (csütörtök) 20h
Lotte Anker September Kvartet (DK)
A dán szaxofonos Lotte Anker kiváló kvartettje teljesen eredeti és vállalkozó szellemű zenét játszik, amiben humor, mélység, költészet és vadság egyaránt megtalálható. A szerzemények a szabad improvizációknak csak laza keretet szabnak. Klasszikus tanulmányai után Anker 1980-ban kezdett szaxofonozni és improvizálni, főleg John Coltrane és Wayne Shorter zenéje hatott rá. Azóta nagy nemzetközi tekintélyt vívott ki magának, nevét olyan művészek mellett említik, mint például Mette Petersen, Marc Ducret, Craig Taborn, Marilyn Crispell, Tim Berne. Egyik vezetője a Copenhagen Art Ensemble-nak is. Fiatal zongoristája, Simon Tolddam eredeti játékstílusú zenészként és zeneszerzőként is ismert, valamint több nemzetközi zenekarnak a vezetője (Sekten, Prügelknabe). Nils Davidsen bőgős szerepelt már többek között John Tchicai, Bobby Previte, Gary Thomas, Chris Speed oldalán, saját zenekara a Jumpin Gemini. Kresten Osgood, a rendkívül keresett és népszerű dobos olyan világnagyságokkal dolgozott együtt lemezeken és koncerteken mint, Paul Bley, Oliver Lake és Steven Bernstein.
Lotte Anker – szaxofonok / saxophone
Simon Tolddam – zongora /piano
Nils Davidsen - bőgő / doublebass
Kresten Osgood – dob / drums
2009. szeptember 11. (péntek) 19h
Saga Quartet (LT)
A Saga Quartet négy fiatal, ám igen érett és ambíciózus zenészből áll, akik Litvánián kívül is folytattak zenei tanulmányokat. Stílusuk a jazz, a rock, a kortárs zene improvizációval megbolondított elegye. Az egyszerű tonális dallamoktól a free és végletes avantgárd jazz témákig minden fellelhető benne. Saga című első lemezük 2006-ban jelent meg, ezen kizárólag saját szerzeményeiket játsszák. A felvételt számos elismerő kritika fogadta, Marc Sarazzy francia zongorista-kritikust például így méltatta mukájukat: „A lemezen hallható szágák szabadok, frissek és színesek, békések és kaotikusak, és hihetelenül gondtalanok – de mindenekelőtt tele vannak élettel. Legfőbb ideje, hogy a jazzrajongók felébredjenek és odafigyeljenek a litván jazz új nemzedékére!” Hazájukon kívül koncerteztek már Németországban, Írországban, Oroszországban, Ukrajnában, Észtországban és Lettországban.
Liudas Mockūnas – szaxofonok, kalrinét / saxes, clarinet
Dmitrij Golovanov – billenytűs hangszerek / keyboards
Vytis Nivinskas – basszusgitár / bass guitar
Marijus Aleksa – dob / drums
http://www.myspace.com/sagaquartet
2009. szeptember 11. (péntek) 20h
Aki Takase Fats Waller Projekt (D)
Aki Takase kalapemelése a stride zongorázás nagyja, Fats Waller előtt szeretetteljes, de nem mentes az iróniától sem. Nosztalgiáról tehát szó sincs: eredeti, különleges és teljesen új zenei anyag született. A ragyogóan hangszerelt projekt elnyerte a tekintélyes Német Kritikusok Lemez-nagydíját. Takase Tokyóban nőtt fel, a nyolcvanas évek óta turnézik rendszeresen Európában és az Egyesült Államokban. Számtalan koncerten és turnén lépett fel többek között Dave Liebman, Sheila Jordan, Cecil McBee, Lester Bowie, Bob Moses, Joe Henderson, Niels Henning Ørsted Pedersen mellett. A kilencvenes években rendszeresen duózott, például Maria Joao, David Murray és Rashied Ali társaságában. A Fats Waller projekthez a legjobb, vállalkozó szellemű német jazz-zenészeket gyűjtötte össze, mint például Rudi Mahall basszus-klairnétost, Amerikából pedig Eugene Chadbourne-t, aki korábban John Zorn zenekarában játszott.
Aki Takase – zongora / piano
Rudi Mahall – basszusklarinét / bass-clarinet
Axel Dörner – harsona / trombone
Eugene Chadbourne – ének, bendzsó, gitár / vocals, banjo, guitar
Paul Lovens – dob / drums
http://www.akitakase.de
http://www.myspace.com/akitakase
2009. szeptember 12. (szombat) 19h
Oláh Kálmán-Meelis Vind-József Barcza Horváth-Markus Ketola kvartett (H, EST, FI)
Oláh Kálmán jelentős, immár külföldön is jegyzett zongorista, 2006-ban az amerikai BMI zeneszervező-verseny nagydíját, idén a Downbeat elismerő lemezkritikáját gyűjtötte be. Meelis Vind észt klarinétossal és Markus Ketola finn dobossal közösen először 2005-ben, a Londoni Magyar Intézet szervezésében alkotott közös zenekart. Két éve a bécsi Porgy & Bess-ben ismételték meg nagysikerű londoni koncertjüket. Ez a felállás most végre Budapesten is bemutatkozhat a Balti Jazzfókusz jegyében. Vind – aki nemcsak fantasztikus jazz szólista, hanem hazájában a nemzeti filharmonikusoknak is tagja – és Oláh pompásan összeillenek: mindketten erősen vonzódnak a klasszikus zenei világhoz. Így nem meglepő, hogy a klasszikus képzettségű, kiváló jazzbőgős, Barcza Horváth József is csatlakozott a zenekarhoz. Oláh régi zenészbarátja, a híres finn UMO nagyzenekar tagja, Markus Ketola egészíti ki a zenekart, amely mindegyikük szerzeményeit műsorra tűzi.
Oláh Kálmán – zongora / piano
Meelis Vind – klarinét / clarinet
Barcza Horváth József – bőgő / doublebass
Markus Ketola – dob / drums
2009. szeptember 12, szombat 20h
Tóth Viktor – Henry Franklin – Robert Ikiz trió (H, USA, S)
Tóth Viktor, a széles körben nagy tehetségnek tartott szaxofonos 1977-ben született Kiskunhalason. 2004-ben alakította meg a Tóth Viktor Tercettet Szandai Mátyással és Jeszenszky Györggyel. Hamid Drake dobossal a Mediawave fesztiválon került közelebbi kapcsolatba, ezt követően Drake, valamint Szandai Mátyás és Kovács Ferenc közreműködésével jelent meg a Climbing with Mountains 2007-ben, mely az év lemeze lett a Gramofon kritikusainak szavazatai alapján. Európa számos országának nagy fesztiváljain szerepelt, 2009 júniusában pedig kiadta Tartim című lemezét, amelyen előző kvartettjét néhány számban további vendégmuzsikusok egészítik ki.
Henry Franklin 1940-ben született Los Angeles-ben, apja is jazz-zenész volt. Roy Ayers Latin Jazz Quintettjében, később Harold Land, Hampton Hawes, Willie Bobo és Archie Shepp mellett sajátította el a mesterfogásokat: saját neve alatt és közreműködőként bőven több, mint száz lemezt jegyez. Robert Ikiz 1979-ben született Isztambulban, családja három éves korában települt át Svédországba. A stockholmi konzervatóriumban afro-amerikai zenét tanult, ahol elnyert egy Los Angeles-i ösztöndíjat. Koncerteken, lemezfelvételeken és kurzusok tanáraként megfordult az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Kínában, Dél-Afrikában, Mexikóban és Európa számos országában. Állandó tagja Daniel Tilling zongorás triójának, a kiemelkedő gitáros Andreas Öberg zenekarának, a Speedway együttesnek, Magnus Lindgren új zenekarának és rendszeresen kíséri Fredrika Stahl és Sharon Dyall énekesnőket.
Tóth Viktor – szaxofon / saxophone
Henry Franklin – nagybőgő / doublebass
Robert Ikiz – dob / drums
Teljes fesztiválprogram: www.bmc.hu/jazzfesztivál
A balti zenekarok nagy része a fesztivál új helyszínén, a Trafó Kortárs Művészetek Házában látható. A fesztivál egészére és a Trafóban látható-hallható koncertekre egyaránt jellemző a változatos stílus, a zenei sokszínűség. Különlegesség, hogy a zenekarok többsége először lép fel Budapesten.
Szeptember tizedikén lendületes, nagyon mai berlini jazzel indul a program, majd egy iszonyú energikus dán szaxofonosnő következik (Lotte Anker September Quartet). A Saga Quartet Litvániából a jazz leginkább huszonegyedik századi, a popstílusokkal rokon ágát műveli. Mélyebbre nyúl viszont a jazz történetébe forrásért a japán származású német zongorista, Aki Takase, kvintettjével elképesztően maivá gyúrva Fats Waller huszas-harmincas évekbeli repertoárját. Finnugor kvartettnek is nevezhető Oláh Kálmán szombati formációja, amely már Londonban és Bécsben koncertezett, de Budapesten még nem. A Trafó-programban az ambíciózus Tóth Viktor ezúttal egy kiváló svéd dobossal és egy legendás afro-amerikai bőgőssel lép fel.
2009. szeptember 10. (csütörtök) 19h
Daniel Erdmann 3000 (D)
A berlini kortárs jazz csúcsaként számon tartott kvartett röviddel az ezredforduló előtt alakult, akkor még 2000 néven. Azóta nevet változatták, kiadták Welcome to E3K című lemezüket és ha lehet, még eggyel magasabb szintre emelték zenéjüket: a játékosan újraalkotott zenei formák, az állandó meglepetések és előre nem látható fordulatok felülmúlják legvadabb várakozásainkat is. Sikerrel turnéztak Németország, Portugália, Franciaország, Hollandia, Észtország, Ausztria és Svájc városaiban, míg a Párizsban és Berlinben is élő Erdmann négy kontinensen járt különböző zenekarok tagjaként. Legújabb albumuk, a Supermicrogravity májusban jelent meg. A szaksajtó a 36 éves Erdmannal kapcsolatban („játéka tonnányi darabokat képes a súlytalanság állapotába emelni”) megjegyzi: egyszerre képes továbbvinni Coltrane és Ornette Coleman hagyományát
Daniel Erdmann – tenorszaxofon / tenor saxophone
Frank Möbus – gitár / guitar
Johannes Fink – bőgő / doublebass
John Schröder – dob / drums
http://www.daniel-erdmann.com
http://www.myspace.com/erdmann3000
2009. szeptember 10. (csütörtök) 20h
Lotte Anker September Kvartet (DK)
A dán szaxofonos Lotte Anker kiváló kvartettje teljesen eredeti és vállalkozó szellemű zenét játszik, amiben humor, mélység, költészet és vadság egyaránt megtalálható. A szerzemények a szabad improvizációknak csak laza keretet szabnak. Klasszikus tanulmányai után Anker 1980-ban kezdett szaxofonozni és improvizálni, főleg John Coltrane és Wayne Shorter zenéje hatott rá. Azóta nagy nemzetközi tekintélyt vívott ki magának, nevét olyan művészek mellett említik, mint például Mette Petersen, Marc Ducret, Craig Taborn, Marilyn Crispell, Tim Berne. Egyik vezetője a Copenhagen Art Ensemble-nak is. Fiatal zongoristája, Simon Tolddam eredeti játékstílusú zenészként és zeneszerzőként is ismert, valamint több nemzetközi zenekarnak a vezetője (Sekten, Prügelknabe). Nils Davidsen bőgős szerepelt már többek között John Tchicai, Bobby Previte, Gary Thomas, Chris Speed oldalán, saját zenekara a Jumpin Gemini. Kresten Osgood, a rendkívül keresett és népszerű dobos olyan világnagyságokkal dolgozott együtt lemezeken és koncerteken mint, Paul Bley, Oliver Lake és Steven Bernstein.
Lotte Anker – szaxofonok / saxophone
Simon Tolddam – zongora /piano
Nils Davidsen - bőgő / doublebass
Kresten Osgood – dob / drums
2009. szeptember 11. (péntek) 19h
Saga Quartet (LT)
A Saga Quartet négy fiatal, ám igen érett és ambíciózus zenészből áll, akik Litvánián kívül is folytattak zenei tanulmányokat. Stílusuk a jazz, a rock, a kortárs zene improvizációval megbolondított elegye. Az egyszerű tonális dallamoktól a free és végletes avantgárd jazz témákig minden fellelhető benne. Saga című első lemezük 2006-ban jelent meg, ezen kizárólag saját szerzeményeiket játsszák. A felvételt számos elismerő kritika fogadta, Marc Sarazzy francia zongorista-kritikust például így méltatta mukájukat: „A lemezen hallható szágák szabadok, frissek és színesek, békések és kaotikusak, és hihetelenül gondtalanok – de mindenekelőtt tele vannak élettel. Legfőbb ideje, hogy a jazzrajongók felébredjenek és odafigyeljenek a litván jazz új nemzedékére!” Hazájukon kívül koncerteztek már Németországban, Írországban, Oroszországban, Ukrajnában, Észtországban és Lettországban.
Liudas Mockūnas – szaxofonok, kalrinét / saxes, clarinet
Dmitrij Golovanov – billenytűs hangszerek / keyboards
Vytis Nivinskas – basszusgitár / bass guitar
Marijus Aleksa – dob / drums
http://www.myspace.com/sagaquartet
2009. szeptember 11. (péntek) 20h
Aki Takase Fats Waller Projekt (D)
Aki Takase kalapemelése a stride zongorázás nagyja, Fats Waller előtt szeretetteljes, de nem mentes az iróniától sem. Nosztalgiáról tehát szó sincs: eredeti, különleges és teljesen új zenei anyag született. A ragyogóan hangszerelt projekt elnyerte a tekintélyes Német Kritikusok Lemez-nagydíját. Takase Tokyóban nőtt fel, a nyolcvanas évek óta turnézik rendszeresen Európában és az Egyesült Államokban. Számtalan koncerten és turnén lépett fel többek között Dave Liebman, Sheila Jordan, Cecil McBee, Lester Bowie, Bob Moses, Joe Henderson, Niels Henning Ørsted Pedersen mellett. A kilencvenes években rendszeresen duózott, például Maria Joao, David Murray és Rashied Ali társaságában. A Fats Waller projekthez a legjobb, vállalkozó szellemű német jazz-zenészeket gyűjtötte össze, mint például Rudi Mahall basszus-klairnétost, Amerikából pedig Eugene Chadbourne-t, aki korábban John Zorn zenekarában játszott.
Aki Takase – zongora / piano
Rudi Mahall – basszusklarinét / bass-clarinet
Axel Dörner – harsona / trombone
Eugene Chadbourne – ének, bendzsó, gitár / vocals, banjo, guitar
Paul Lovens – dob / drums
http://www.akitakase.de
http://www.myspace.com/akitakase
2009. szeptember 12. (szombat) 19h
Oláh Kálmán-Meelis Vind-József Barcza Horváth-Markus Ketola kvartett (H, EST, FI)
Oláh Kálmán jelentős, immár külföldön is jegyzett zongorista, 2006-ban az amerikai BMI zeneszervező-verseny nagydíját, idén a Downbeat elismerő lemezkritikáját gyűjtötte be. Meelis Vind észt klarinétossal és Markus Ketola finn dobossal közösen először 2005-ben, a Londoni Magyar Intézet szervezésében alkotott közös zenekart. Két éve a bécsi Porgy & Bess-ben ismételték meg nagysikerű londoni koncertjüket. Ez a felállás most végre Budapesten is bemutatkozhat a Balti Jazzfókusz jegyében. Vind – aki nemcsak fantasztikus jazz szólista, hanem hazájában a nemzeti filharmonikusoknak is tagja – és Oláh pompásan összeillenek: mindketten erősen vonzódnak a klasszikus zenei világhoz. Így nem meglepő, hogy a klasszikus képzettségű, kiváló jazzbőgős, Barcza Horváth József is csatlakozott a zenekarhoz. Oláh régi zenészbarátja, a híres finn UMO nagyzenekar tagja, Markus Ketola egészíti ki a zenekart, amely mindegyikük szerzeményeit műsorra tűzi.
Oláh Kálmán – zongora / piano
Meelis Vind – klarinét / clarinet
Barcza Horváth József – bőgő / doublebass
Markus Ketola – dob / drums
2009. szeptember 12, szombat 20h
Tóth Viktor – Henry Franklin – Robert Ikiz trió (H, USA, S)
Tóth Viktor, a széles körben nagy tehetségnek tartott szaxofonos 1977-ben született Kiskunhalason. 2004-ben alakította meg a Tóth Viktor Tercettet Szandai Mátyással és Jeszenszky Györggyel. Hamid Drake dobossal a Mediawave fesztiválon került közelebbi kapcsolatba, ezt követően Drake, valamint Szandai Mátyás és Kovács Ferenc közreműködésével jelent meg a Climbing with Mountains 2007-ben, mely az év lemeze lett a Gramofon kritikusainak szavazatai alapján. Európa számos országának nagy fesztiváljain szerepelt, 2009 júniusában pedig kiadta Tartim című lemezét, amelyen előző kvartettjét néhány számban további vendégmuzsikusok egészítik ki.
Henry Franklin 1940-ben született Los Angeles-ben, apja is jazz-zenész volt. Roy Ayers Latin Jazz Quintettjében, később Harold Land, Hampton Hawes, Willie Bobo és Archie Shepp mellett sajátította el a mesterfogásokat: saját neve alatt és közreműködőként bőven több, mint száz lemezt jegyez. Robert Ikiz 1979-ben született Isztambulban, családja három éves korában települt át Svédországba. A stockholmi konzervatóriumban afro-amerikai zenét tanult, ahol elnyert egy Los Angeles-i ösztöndíjat. Koncerteken, lemezfelvételeken és kurzusok tanáraként megfordult az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Kínában, Dél-Afrikában, Mexikóban és Európa számos országában. Állandó tagja Daniel Tilling zongorás triójának, a kiemelkedő gitáros Andreas Öberg zenekarának, a Speedway együttesnek, Magnus Lindgren új zenekarának és rendszeresen kíséri Fredrika Stahl és Sharon Dyall énekesnőket.
Tóth Viktor – szaxofon / saxophone
Henry Franklin – nagybőgő / doublebass
Robert Ikiz – dob / drums
Teljes fesztiválprogram: www.bmc.hu/jazzfesztivál