Horváth Nóra - Oláh Balázs

BÁL

     
4200 Ft
3200 Ft- diák, pedagógus, szenior
Trafó bérlet érvényes

„A nézését meg a járását…” Veretős kortársmulatós 50 percben.
Várunk szeretettel a BÁL-on, ismerős dalokkal és táncos kedvvel!

A mulatós műfajokról mindenkinek van véleménye. Van, aki rajong érte, van, aki nem tudja elviselni sem. Ám legyen szó esküvőről, tavaszi bálról, vagy születésnapról, szinte elkerülhetetlen a vele való találkozás. Kultúránk szerves része, hiszen tömegek fogyasztják. Mi történik, ha ezt a műfajt és a hozzá kapcsolódó zsigeri, közösségi élményt kiemeljük megszokott közegéből? 

A BÁL górcső alá veszi, feldarabolja, kiforgatja, újra gyúrja és beviszi a színpadra a mulatóst, mert nincs kevesebb joga ott lenni, mint bármely más táncnak. Lehetőséget ad a mulatósnak felszabadulni és találkozni egy másik, hozzá hasonlóan élő kultúrával: az elektronikus zenével, melynek karakterét az energikus lüktetés, a torzított és rétegzett hangzásvilág adja.
A színpadon ez a két egymástól távolinak tűnő zenei és táncstílus nemcsak Horváth Nóra és Oláh Balázs a mulatóst, a népit és a kortárst ötvöző koreográfiájában találkozik, hanem a táncukat élőben kísérő zenész-alkotótársak személyében is. Molnár András a kísérleti elektronikus zene felől érkezik és számos koreográfus állandó alkotótársa, míg Rácz Olivér énekes-billentyűs nagysikerű mulatós előadó, aki először működik közre kortárstánc előadásban.

A BÁL rávilágít arra, hogy hagyományrendszerünk nem csupán a múlt lenyomata, hanem egy mai napig formálódó, élő kultúra része. Egy szélsőségesen megosztott társadalomban közös platformot kíván teremteni az életben megtalálható ellentétek együtt létezésére, melyek sokszor oly nehezen áthidalhatók. A különbözőségben rejlő lehetőséget, ezek inspiráló találkozását ünnepli.

Horváth Nóra és Oláh Balázs 2021 januárjában kezdtek el együtt dolgozni és a Magyarországon élők aktuális tánckultúráját kutatni és dokumentálni. Kitartó törekvésük, hogy olyan új kommunikációs csatornákat keressenek, amelyeken keresztül különböző társadalmi közegekből érkező nézőket tudnak megszólítani. Céljuk, hogy a Budapestre koncentrálódott kortárstáncot a művészethez kevésbé hozzáférő közösségek számára is elérhetővé tegyék. Munkáikban a jelenkor szociális táncait – mint például az urban-t vagy a néptáncot – a kortárs előadásokra jellemző dramaturgiával ötvözik és ezzel új formanyelvet hoznak létre. Fontos számukra, hogy művészetük egy szélesebb közönség számára is értelmezhető legyen, miközben a nyers fizikalitáson keresztül őszintén és radikálisan reflektálnak mai társadalmi kérdésekre, problémákra.

Horváth Nóra 1993-ban született Budapesten. Tanulmányait a Budapest Táncművészeti Szakközépiskolában végezte. 2020 és 2023 között a Compagnie du Hanneton/James Thierrée (FR), 2018-tól 2020-ig a Theater Bremen - Unusual Symptoms Társulat tagja volt. A Collective Dope társalapítója Jenna Jalonen (FI/HU) táncos-koreográfussal közösen. Beat című első önálló koreográfiája 2018-ban elnyerte a Lábán Rudolf-díjat. Művészeti munkái mellett jelenleg a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei Gyáli úti szállóján dolgozik szociális segítőként.

Oláh Balázs táncművész, 1994-ben született. A Magyar Táncművészeti Főiskola néptánc tagozatán végzett 2014-ben, majd két éven át az egri Gárdonyi Géza Színház tánckarának tagja volt. 2017-ben felvételt nyert a salzburgi SEAD-be, ahol három éven át folytatta tanulmányait, és mélyítette tudását a kortárstánc területén. 2020-ban dolgozott a Tünet Együttessel és részt vett Hód Adrienn Amber című darabjában. 2021-ben Mészáros Mátéval dolgozott együtt. 2021 óta az AHA Kollektíva tagja, amellyel 2024-ben Dense Piece című előadásukért elnyerték a Lábán Rudolf-díjat. Ugyancsak 2024-ben kőfaragó szakképesítést szerzett a Pap Kőfaragó Üzemnél Szentendrén.

Horváth Nóra - táncművész / alkotó
Oláh Balázs - táncművész / alkotó
Molnár András - zenész / alkotó
Rácz Oliver - zenész / alkotó
Dézsi Kata - fénytervező
Vass Csenge - látvány és jelmeztervező
Makai Panna - asszisztens
Szeri Viktor - konzultáns
Szabó R. János - fotó
Csige Aranka - asszisztens
Falucskai Fanni - vizuálok
Raczky Marcell - copy
Doszpoth Rebeka - produkciós vezető
SÍN Művészeti Központ - adminisztrációs partner

Collective Dope produkció.

A produkció a Budapest Fővárosa Önkormányzata által meghirdetett Staféta program keretében valósult meg.

Staféta program, Trafó Kortárs Művészetek Háza, Nemzeti Kulturális Alap, Téglás Krisztina

BÁL Budapest Főváros Önkormányzata
BÁL Collective Dope
BÁL FÜGE Produkció
BÁL NKA - Nemzeti Kulturális Alap
BÁL SÍN Művészeti Központ
BÁL Staféta program
TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Jegypénztár nyitva tartás:
  • nagytermi előadásnapokon: 17h - előadás vége + 30 perc, max. 22h
  • stúdió-, kabin- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.