„A nézését meg a járását…” Veretős kortársmulatós 50 percben.
Várunk szeretettel a BÁL-on, ismerős dalokkal és táncos kedvvel!
A mulatós műfajokról mindenkinek van véleménye. Van, aki rajong érte, van, aki nem tudja elviselni sem. Ám legyen szó esküvőről, tavaszi bálról, vagy születésnapról, szinte elkerülhetetlen a vele való találkozás. Kultúránk szerves része, hiszen tömegek fogyasztják. Mi történik, ha ezt a műfajt és a hozzá kapcsolódó zsigeri, közösségi élményt kiemeljük megszokott közegéből?
A BÁL górcső alá veszi, feldarabolja, kiforgatja, újra gyúrja és beviszi a színpadra a mulatóst, mert nincs kevesebb joga ott lenni, mint bármely más táncnak. Lehetőséget ad a mulatósnak felszabadulni és találkozni egy másik, hozzá hasonlóan élő kultúrával: az elektronikus zenével, melynek karakterét az energikus lüktetés, a torzított és rétegzett hangzásvilág adja.
A színpadon ez a két egymástól távolinak tűnő zenei és táncstílus nemcsak Horváth Nóra és Oláh Balázs a mulatóst, a népit és a kortárst ötvöző koreográfiájában találkozik, hanem a táncukat élőben kísérő zenész-alkotótársak személyében is. Molnár András a kísérleti elektronikus zene felől érkezik és számos koreográfus állandó alkotótársa, míg Rácz Olivér énekes-billentyűs nagysikerű mulatós előadó, aki először működik közre kortárstánc előadásban.
A BÁL rávilágít arra, hogy hagyományrendszerünk nem csupán a múlt lenyomata, hanem egy mai napig formálódó, élő kultúra része. Egy szélsőségesen megosztott társadalomban közös platformot kíván teremteni az életben megtalálható ellentétek együtt létezésére, melyek sokszor oly nehezen áthidalhatók. A különbözőségben rejlő lehetőséget, ezek inspiráló találkozását ünnepli.
Horváth Nóra és Oláh Balázs 2021 januárjában kezdtek el együtt dolgozni és a Magyarországon élők aktuális tánckultúráját kutatni és dokumentálni. Kitartó törekvésük, hogy olyan új kommunikációs csatornákat keressenek, amelyeken keresztül különböző társadalmi közegekből érkező nézőket tudnak megszólítani. Céljuk, hogy a Budapestre koncentrálódott kortárstáncot a művészethez kevésbé hozzáférő közösségek számára is elérhetővé tegyék. Munkáikban a jelenkor szociális táncait – mint például az urban-t vagy a néptáncot – a kortárs előadásokra jellemző dramaturgiával ötvözik és ezzel új formanyelvet hoznak létre. Fontos számukra, hogy művészetük egy szélesebb közönség számára is értelmezhető legyen, miközben a nyers fizikalitáson keresztül őszintén és radikálisan reflektálnak mai társadalmi kérdésekre, problémákra.
Horváth Nóra 1993-ban született Budapesten. Tanulmányait a Budapest Táncművészeti Szakközépiskolában végezte. 2020 és 2023 között a Compagnie du Hanneton/James Thierrée (FR), 2018-tól 2020-ig a Theater Bremen - Unusual Symptoms Társulat tagja volt. A Collective Dope társalapítója Jenna Jalonen (FI/HU) táncos-koreográfussal közösen. Beat című első önálló koreográfiája 2018-ban elnyerte a Lábán Rudolf-díjat. Művészeti munkái mellett jelenleg a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei Gyáli úti szállóján dolgozik szociális segítőként.
Oláh Balázs táncművész, 1994-ben született. A Magyar Táncművészeti Főiskola néptánc tagozatán végzett 2014-ben, majd két éven át az egri Gárdonyi Géza Színház tánckarának tagja volt. 2017-ben felvételt nyert a salzburgi SEAD-be, ahol három éven át folytatta tanulmányait, és mélyítette tudását a kortárstánc területén. 2020-ban dolgozott a Tünet Együttessel és részt vett Hód Adrienn Amber című darabjában. 2021-ben Mészáros Mátéval dolgozott együtt. 2021 óta az AHA Kollektíva tagja, amellyel 2024-ben Dense Piece című előadásukért elnyerték a Lábán Rudolf-díjat. Ugyancsak 2024-ben kőfaragó szakképesítést szerzett a Pap Kőfaragó Üzemnél Szentendrén.
Oláh Balázs - táncművész / alkotó
Molnár András - zenész / alkotó
Rácz Oliver - zenész / alkotó
Dézsi Kata - fénytervező
Vass Csenge - látvány és jelmeztervező
Makai Panna - asszisztens
Szeri Viktor - konzultáns
Szabó R. János - fotó
Csige Aranka - asszisztens
Falucskai Fanni - vizuálok
Raczky Marcell - copy
Doszpoth Rebeka - produkciós vezető
SÍN Művészeti Központ - adminisztrációs partner
Collective Dope produkció.
A produkció a Budapest Fővárosa Önkormányzata által meghirdetett Staféta program keretében valósult meg.
Staféta program, Trafó Kortárs Művészetek Háza, Nemzeti Kulturális Alap, Téglás Krisztina
Budapest Főváros Önkormányzata | |
Collective Dope | |
FÜGE Produkció | |
NKA - Nemzeti Kulturális Alap | |
SÍN Művészeti Központ | |
Staféta program |