A brit színházi társulat a színházi konvencióktól és hagyományos keretektől teljes mértékben elrugaszkodva alkot. James Yarker rendező vezetésével 1991-ben kezdtek el dolgozni Birmingham-ben, nevükhöz egy sor különleges és gyakran szokatlan helyszíneken megvalósuló előadás fűződik. A „színház” számukra a lehetőségek végtelen tárháza, darabjaikkal széles – és elsősorban nem szigorú értelemben vett színházi – közönséget szólítanak meg.
Egy kis ízelítő a Stan’s Cafe munkásságából:
Űrállomás produkciójuk keretében új állomással toldoták meg a Midland metróvonalat, Ez a te filmed egy négy perces színházi előadás egyetlen néző számára, A megnyugvás órája egy cd altatódalokkal a nehéz időket élő felnőttek számára, a Harsány és őrült pedig egy rock musical, mely először Lancashire-ben egy farmon került bemutatásra.
Ám mielőtt azt gondolnánk, hogy a csapatnak az égvilágon semmi köze a színházhoz, viszont szinte hihetetlenül sokoldalúnak tűnnek, nem maradhat említés nélkül, hogy dolgoztak az Angol Nemzeti Operával, felléptek a Royal Court-ban és a Birmingham Rep-ben és számos előadásukat rádión is közvetítették. Mindemellett darabjaikkal bejárták Európát és a világot. A Budapesten is látható Mindenkiről a földkerekségen projekt világméretű változatának elkészítésére a neves stuttgarti Theater der Welt fesztiváltól kaptak felkérést.
Ebben a lebilincselően egyszerű produkcióban a brit társulat 1 tonna rizs segítségével elevenít meg emberi statisztikákat. A „mindannyian porszemek vagyunk” gondolat most hirtelen szó szerinti értelmet nyer, hiszen a világot és Magyarországot, valamint a kelet-európai térséget leíró számadatok (rizshegyek) között sétálhatunk... Mint egy mesében, úgy kelnek életre az absztrakt statisztikák ebben a gondolatébresztő alkotásban, melynek napról napra történő alakításában a látogatók is aktívan részt vehetnek: akár saját statisztikákkal is hozzá lehet járulni a produkcióhoz a társulat honlapján működő Stat Center-ben.
A brit társulat nemcsak segít értelmezni az általuk gondosan kiválasztott statisztikákat, hanem a különböző adatokat a rizshegyek elrendezésével egymással kapcsolatba hozza, illetve ütközteti. Ennek köszönhetően alkotásuk gyakran politikai, társadalmi tartalmakra és ellentmondásokra irányítja a figyelmet, akár provokálhatja vagy megdöbbentheti a látogatót, ám minden esetben nagyon emberi és megrendítő élmény nyújt.
Közreműködik: Laki Ildikó szociológus/sociologist
Helyszín: Néprajzi Múzeum
Nyitvatartás: minden nap 12-18h
Megnyitó: Február 9. 17h
Koncepció: a társulat
Partnerintézmények: British Council, Néprajzi Múzeum
Kiemelt szponzor: Republic of Art
Támogatók: NKA
www.stanscafe.co.uk