Compagnie UBU (CAN): The Blind (A vakok) / Dors Mon Petit Enfant (Aludj, kicsi gyermekem)

1500 Ft (Trafó bérlet érvényes)

A Trafóban mutatkozik be Magyarországon először a neves kanadai rendező, Denis Marleau és társulata, az UBU. A két részből álló este egy felfedezőút, mely a színház határait kutatja és saját – színházzal kapcsolatos – előítéleteinket kérdőjelezi meg. Denis Marleau rendezésében szöveg és technológia, színház és installáció találkozik – minden műfaji kategóriát félretéve. A színpadi jelenségre a társulat elnevezése a legtalálóbb: technológiai fantazmagóriákat láthatunk.
 
Egymás után két darabot mutat be a társulat: a Jon Fosse norvég drámaíró darabjából készült „Aludj, kicsi gyermekem” című előadást, és Maurice Maeterlinck belga drámaíró „A vakok” című drámáját. Az első részben egy vakító fehér háttér előtt három báb ül egy polcon, fejük aránytalanul nagy, arcuk felnőtt embereké. Párbeszédük minimalista és repetitív – a legfontosabb kérdés: hol is vannak tulajdonképpen? Az installációt bábjátékkal és videóvetítéssel keresztezi a mindössze 15 perces mini-előadás. A második részben a közönség egy új térbe és helyzetbe kerül: a fehér teret sötétség váltja fel, az éjszaka árnyai közül tizenkét arc tűnik elő. A vakok című dráma tizenkét vak ember párbeszéde, akik egy erdőben várják vezetőjük visszatérését. A furcsa hangulatú színpadképben, melyben a nézőtér és a színpad közötti határokat a sötétség számolja fel, egy különös, érzékeinket is kihívás elé állító fantázia elevenedik meg.
 
Az UBU társulatot 1982-ben alapította Denis Marleau, mellyel több mint 35 francia színházi produkciót állított színpadra, s ezek többségével Európában is turnézott. Videókísérletei már korábbi munkáit is meghatározták, azonban a Technológiai fantazmagória sorozatban teljesedtek ki. A vakokat az Avignon-i Fesztivál mutatta be, azóta óriási sikert arat világszerte. A kritikusok „színtiszta” Beckett-ként emlegetik ezt a magával ragadó, rejtélyes előadást. A rendező az ottawa-i Nemzeti Művészeti Központ Francia Színházának művészeti vezetőjeként is tevékenykedik.
 
Denis Marleau a színház játékos, költői és filozofikus dimenzióját kutatja, a színpadot „különleges térnek” tekinti. Rendezőként kevésbé elismert, avagy nem színpadra szánt szövegek feldolgozása érdekli, a színházcsinálást a társművészetekkel – zene, tánc, képzőművészet, új technológiák – való állandó együttműködésben képzeli el. Technológiai fantazmagória sorozata nem sorolható az általunk megszokott műfaji kategóriákba. Se nem szigorú értelemben vett színház, se nem installáció, egy különös fantázia, melyben szöveg és technológia találkozik. Marleau a színházzal kapcsolatos előítéleteinket kérdőjelezi meg. A valóságot és a virtualitást ötvözi – a hatás egyszerre lenyűgöző és hátborzongató.
 
 
Dors Mon Petit Enfant (Aludj, kicsi gyermekem) – FRANCIA NYELVEN, ANGOL
FELIRATTAL (15 perc)

Les Aveugles (A vakok) – ANGOL NYELVEN, FELIRAT NÉLKÜL (45 perc) 
 
Az előadásokra korlátozott a nézőszám!
 
www.ubucc.ca
 
Dors Mon Petit Enfant az UBU társulat produkciója, mely a Kanadai Nemzeti Művészeti Központ Francia Színházának és a Le Manège-Scène nationale de Maubeuge koprodukciójában készült.
Szerző: Jon Fosse
A technológiai fantazmagória alkotója és rendezője: Denis Marleau
Fordította: Terjes Sinding
Közreműködik: Céline Bonnier and Paul Savoie
 
Les Aveugles az UBU társulat produkciója, mely a Montréal-i Kortárs Művészeti Múzeum és az Avignoni Fesztivál  koprodukciójában készült.
Szerző:  Maurice Maeterlinck
A technológiai fantazmagória alkotója és rendezője: Denis Marleau.
Közreműködik : Céline Bonnier and Paul Savoie
 
Támogatók: Kanadai Nagykövetség, Kultúra 2000
 
SZAKMAI KEREKASZTAL-BESZÉLGETÉS 
 
2006. november 11. (Szombat) ~ 18h
(a 17h-kor kezdődő előadás után)
 
Téma:
Színész és színház viszonya;
Mi (lehet) a színész a színpadon: test, forma, hang, alkotótárs vagy „alapanyag”?
 
Moderátor: Ránki Júlia
 
Résztvevő:
 
Denis Marleu rendező
(A kanadai Compagnie UBU alapítója,
az ottawai National Arts Centre francia színházának művészeti vezetője)
 
Ascher Tamás rendező
(A Budapesti Katona József Színház rendezője, a színház- és filmművészeti egyetem rektora)
 
Balázs Zoltán színész, rendező
(A Maladype Találkozások Színházának vezetője)
 
Lakos Anna színháztörténész
(az Oszmi munkatársa)
 
 

TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Jegypénztár nyitva tartás:
  • nagytermi előadásnapokon: 17h - előadás vége + 30 perc, max. 22h
  • stúdió-, kabin- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.

Médiapartnerek

Együttműködő partnerek