A Making New Waves fesztivál 2005. február 24. és 27. között a hetedik alkalommal jelentkezik, ezúttal Making New Waves.hu néven. A cím a fesztivál új szándékát tükrözi, mely szerint kétévente elsősorban magyar zeneszerzők darabjait szeretnénk bemutatni. Tesszük ezt egy rég bevált, de a mai magyar koncertéletben igen ritkán alkalmazott hagyományt felélesztve: műsorunk nagy részét a fesztiválra rendelt művek alkotják. Három kamaradarab, három ensemble darab és egy multimédiás kisopera büszke ihletője az idei fesztivál.
Elég kis országban élünk ahhoz, hogy a magyar zeneszerzők, és főleg a fiatalabbak személyesen ismerjék egymást, és bőven akad olyan alkalom, amikor egyes szerzők együtt dolgozhatnak vagy bemutatkozhatnak kompozícióikkal. Ennek ellenére ritkán adódik lehetőség arra, hogy egyszerre ennyi szerzőt ismerjen meg a közönség. A 2005-ös Making New Waves.hu alkalmából színpadra lépő fiatal zeneszerzők szerepeltek már közösen fesztiválokon, jutottak el együtt kurzusokra, esetleg játszották, dirigálták egymás darabjait, de most végre együtt, egy helyen, a Trafóban mutatkozhatnak be, és mérettethetnek meg nagyjából azonos életkoruk, de esetleg teljesen eltérő gondolkodásuk alapján. Ami biztos: a fesztivál vissza nem térő alkalom, hogy felmérjük, mi köti össze és mi különbözteti meg a magyar kortárs zene legfiatalabb generációját.
A fesztiválműsor ezúttal is kiegészül a HangJátszóHáz kreatív műhelyeiel olyan külföldi művészek vezetésével, akiket az előző fesztiválokon már szívébe zárhatott a közönség. Az idén a workshopok fokozottabban koncentrálnak új – természetesen magyar – produkciók létrehozására.
HangJátszóHáz műhelye
1. KépesHang
A KépesHang műhely másodszor kerül megrendezésre. A tavalyi sikeres alkotások arra késztették a fesztivál szervezőit, hogy az idén még ambíciózusabb workshopot hirdessenek meg. Videoművész és zeneszerző hallgatók Stewart Collinson filmművész és Duncan Chapman zeneszerző irányításával számítógéppel vezérelt audiovizuális alkotásokat hoznak létre. A keletkező művek a fesztivál műhelyzáró koncertjén kerülnek bemutatásra.
2. A hö-mi éneklés – Tran Quang Hai vokális műhelye
Mongólia és Tuva területén a \ khoomei\ (hö-mi) azt jelenti, garat. A \khoomeilakh\ szó pedig az énekes felharmonikusok képzésére utaló szó. Ez az egészen különleges technika, mely az emberi hang teljesítőképességének határain mozog, két hang egyidejű megszólaltatását teszi lehetővé: egy gazdag spektrumú, a doromb hangszínére emlékeztető alaphangot és ennek egyik felharmonikusát. A levegőnyomás, az arcüreg alakjának és a nyelv helyzetének változtatásával különböző hangmagasságú felharmonikusok, így dallamok is képezhetőek az alaphang fölött.
Trang Quang Hai műhelye bevezeti az érdeklődőket a hö-mi éneklés alapfokú technikájába. A rendkívüli egyéniségű énekes csoportos foglalkozása felér egy zeneterápiás meditációs tréninggel.
A workshopra jelentkezni lehet Szigetvári Andreánál (sziget@starkingnet.hu, 06-20-347 0716).
3. Zeneszerző-műhely – De Ereprijs Orchestra
A koncertprogramban is fellépő De Ereprijs Orchestra művészeti stratégiája, hogy műhelytalálkozásokon szoros alkotói barátságot kössön zeneszerzőkkel. Ez a hozzállás nagy mértékben segíti új művek létrejöttét. Reményeink szerint – a De Ereprijs közreműködésével – a Making New Waves Fesztivál is új alkotások generátorává válik. A zeneszerző műhelyre a fesztivál zeneszerzői pályázatot hirdetett. A pályázatra eddig nyilvánosságra nem hozott, 2-4 perces ensemble-darabbal lehetett jelentkezni. A nyertes pályaműveket a holland ’De Ereprijs’ együttes a zeneszerzők jelenlétében próbálja, majd a fesztivál zárókoncertjén bemutatja.
MŰSOR
HangJátszóHáz műhelyek
Február 23–27.
Stewart Collinson, Duncan Chapman (UK) – KépesHang /számítógépes audiovizuális műhely
Február 24–27.
Tran Quang Hai (F) /torokének műhely
Február 26–27.
De Ereprijs Ensemble (Nl) /zeneszerzői műhely
A fesztivál művészeti vezetője: Szigetvári Andrea
A fesztivál honlapja: www.hcmf.hu