Április 15-én, pénteken az előadás után Lőrinc Katalin táncos, táncszakíró beszélget Russell Maliphant koreográfussal és a táncosaival. Mindenkit szeretettel várunk!
Nizsinszkij fotói és geometrikus rajzai, klasszikus és modern balett, kontakt improvizáció, jóga, tai chi és capoeira – mindezek az angol Russell Maliphant új előadásának forrásai, ihletői.
A brit koreográfus kifinomult testhasználatáról ismert, táncnyelvében meghatározó a forma és a dinamika, koreográfusi ars poeticájában jelentős szerepet kap a mozdulat, a fény és a zene közötti kapcsolat kutatása. Több mint tíz éve állandó alkotótársa Michael Hulls fénytervező, akivel a mozgás és a fény interakcióján alapuló „közös nyelv” kialakításán dolgoznak. Együttműködésüket Angliában számos díjjal (többek között Time Out Award-dal) jutalmazták.
Russell Maliphant útja a Royal Ballet School után egyenesen a Royal Ballet Company-ba vezetett, de hamarosan önálló útra tért, 1996-ban alapította meg társulatát és vált az évek során a brit táncélet meghatározó alakjává. Koreográfusként és előadóként egyaránt komoly múltra tekint vissza: mielőtt önálló alkotói pályára lépett volna, olyan neves társulatokkal és művészekkel dolgozott együtt, mint a DV8 Physical Theatre, Michael Clark & Company és Rosemary Butcher. Saját társulatán kívül olyan jelentős együttesek számára is koreografált, mint a francia Lyon Opera Ballet, a Magyarországon is jól ismert izraeli Batsheva társulat és a szintén francia Ballet de Lorraine. Sylvie Guillem-mel, napjaink világhírű „prímabalerinájával” szintén több ízben dolgozott együtt, közös munkájuk gyümölcse a díjnyertes Push című koreográfia, melyet a Trafó közönsége 2007 februárjában láthatott, két másik Maliphant-koreográfiával együtt.
A brit társulat munkáját számos díjjal méltatta a hazai és a nemzetközi kritika egyaránt. A koreográfus a nagy presztízsű londoni színház, a Sadler’s Wells társult művésze.
A tánctörténetben új korszakot nyitó Orosz Balett megalapításának százéves évfordulójára 2009-ben a londoni Sadler’s Wells Gyagilev-estet rendezett, amelynek keretében négy koreográfus által erre az eseményre készített darabjait mutatták be. A munkák mottója Gyagilev egykori felhívása volt Jean Cocteau-hoz: „Lepj meg!”. Maliphant az Orosz Balett ikonikus szólistája, Vaclav Nizsinszkij munkásságából merítve alkotta meg azt a tizenöt perces szólót, ami a nagy sikernek köszönhetően két táncosnővel bővülve egész estés darabbá fejlődött.
Koreográfia: Russell MALIPHANT
Fény: Michael HULLS
Zene: Andy COWTON & Erik SATIE
Zongora: Dustin GLEDHILL
Jelmezek: Stevie STEWART
Animáció: Jan URBANOWSKI and James CHORLEY
Eredeti koncepció és design társalkotója: Es DEVLIN
Videó: onedotzero industries ltd
Előadók: Daniel PROIETTO, Silvina CORTES, Olga COBOS
Támogató: British Council
Videórészlet az Afterlight szóló verziójából:
Russell Maliphant és Sylvie Guillem – angol nyelvű interjú egyik közös, a Trafóban 2007-ben bemutatott előadásuk kapcsán:
Rövid portréinterjú Russell Maliphanttal a Guardian-ben: http://www.guardian.co.uk/stage/2008/mar/25/dance
A Times beszámolója a Sadler’s Wells által életre hívott The Spirit of Diaghilev eseménysorozatról. http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/artsandentertainment/stage/dance/article6204925.ece