W-Est_Where program keretében

     
1000 Ft / diák: 800 Ft, bérlet érvényes

90 perc.

16 éven felülieknek!

A Mini-a-túrák sorozat negyedik részében maga a Tűzraktér az a szellemi műhely, amelyben a különböző művészeti ágak képviselői találkoznak és reagálnak egymásra. A közös kísérletezés eredménye ismét egy több etűdből álló előadás, amelynek során ezúttal a színház, a ruhatervezés, az új cirkusz és az animáció világában barangolhatunk – szó szerint.



A Trafó 2008 tavaszán indította el Mini-a-túrák című sorozatát, azzal a nem titkolt céllal, hogy fiatal művészeknek, művészeti csoportoknak adjon bemutatkozási lehetőséget. A „recept” mindig ugyanaz: (ötször) egy este – (esténként) négy produkció, különleges térhasználat, friss szemlélet, új csapatok, etűdszerűen rövid darabok.



„Játszadozunk, komolyan vesszük, kinevetjük, megmutatjuk magunkat. Szeszélyek. Goya Caprichos-nak nevezte őket. Az ő képeiből indulunk ki. Fekete-fehér rajzos ábrák egy korszakról, társadalomról. Gúnyrajzok. Feuchtwanger verseket csempészett Goyáról szóló könyvébe. Ezeket a verseket mi most kicsempésszük, a rajzok mellé állítjuk őket és engedjük, hogy hassanak egymásra. Különböző alkotók különböző nézőpontokat vetnek fel. A színház, a cirkusz, a videó, a divat világokat teremt. Kísérletünk során kiderül, mit is látunk ebből a világból, társadalomból Goya képein keresztül.” (Simor Ágnes)


RADIKÁLIS SZABADIDŐ SZÍNHÁZ



„Ahogy alakulnak a próbák, ahogy tisztulnak a vonalak, ahogy át- és egymásba és megint visszaérnek a motívumok, a káosz szépen elrejtőzik a formák mögé. Visszabújik oda. De ott marad. Mint aki tudja, hogy ő hozza létre, s joga van visszavenni. Mint az ördög a kenyérrel abban a mesében. Ott van velünk a bemutatókban is, készen arra, hogy bármikor kipattanjon. Én pedig a másik oldalon, hogy azonnal tetten érjem, ha kipattan. Ott zsibong a forma mögött. Őrületesen izgalmas. És köztünk ott vannak a színészek, az alkotótársaim, akik e kétféle figyelő erő harcában dolgoznak. Ha káosz nem pattan ki, akkor álom száll a szemekre.” (Formanek Csaba)


A Radikális Szabadidő Színház 2002 tavaszán alakult meg egyetemistákból és az ő baráti körükből. 2002 decemberében mutatták be első produkciójukat, a Mélységes érzelmek emberi lények között című vígjátékot, mely az amatőrszínház hagyományaira épített, igazi egyetemista előadás volt. 2004-ben aztán a társulat irányt váltott: a tagok mozgásszínházi tanulmányokba és kísérletekbe kezdtek. Ennek volt első eredménye a 2004-ben bemutatott sajátos Shakespeare-adaptáció, A Prospero-szigetek című előadás. Ugyanebben az évben a társulat utcai performanszokat is készített - ezt a műfajt azóta is előszeretettel űzik, mert vallják „bár az utca veszélyes, az épületek és a terek semmi máshoz sem hasonlítható játékteret és kihívást nyújtanak számunkra…”
A társulat a 2004 óra eltelt hat esztendőben számos taggal bővült, előadásonként megújulva és átalakulva, mégis folyamatos kíváncsisággal és nem szűnő lelkesedéssel készítik produkcióikat. Rengeteg fesztivál-fellépést tudhatnak már a hátuk mögött, számos díj birtokosai.



Alkotók: SÜTŐ András Miklós, ILYÉS Lénárd, BAZSÓ Adrienn, PINTÉR Ákos, SZABÓ Emese, SIMON Attila, KŐMŰVES Csilla, TÓTH Réka, DÉVAI Lili, POKORNY Szilárd, SZEMERE Zsolt
Tréner: CSETNEKI Gábor
Rendező: FORMANEK Csaba


Interjú Formanek Csabával, a Radikális Szabadidő Színház vezetőjével:
http://szinvaltasok.blogspot.com/2007/11/interj-formanek-csabval.html


Társulat-történet, kritikák, videók a Radikális Szabadidő Színház weboldalán:
http://egyetemiszinpad.blogspot.com


ERDEI ILDIKÓ VIRÁG



Erdei Ildikó kalaptervező szeszélyes fejfedői, ruhái igazi fantáziaszülemények: öko alapanyagokból készülnek, hordhatóak, mégis szinte önálló teremtményekké válnak.
Furcsa lények.


„Goya világa félelemet ébreszt, kritikus a kortársaival szemben. Egy divatbemutató - bár magunk között nem így hívjuk - kapcsán sem nehéz félelmet ébresztően kritikusnak lenni.


Sokszor töprengek az Andrássy úton járva: a luxusüzletek létjogosultságán, és hogy a csinosan öltözött emberek túlhúzott büszkesége milyen tiszavirág életű. A divat érzékeny művészeti ág, intelligencia és ízlés nélkül könnyen hervad. Nem értem, miért hagyjuk elgazosodni. Korszellem ez (vagyis inkább -tünet?).


Gázolunk: át egymáson, ami nyilván önmagunkat jelent. A szépből csak a közepes, vagy a tűrhető marad. Langyos itt minden, ez az ország langyos és híg, csak a harag sűrű és elviselhetetlen. Másfelől meg - ki ne látná - szépek vagyunk és gazdagok. A hiúság a felszínesség ereje, de az elfogadás belülről jön. Inkább tűrni kell(ene), és elfogadni. Törzsünk erős lesz és szilárd.” (Grecsó Krisztián)


A fantáziaruhák és viselőik mozgását Lengyel Katalin és Grecsó Zoltán koreografálja.


A fiatal feltörekvő kalap designer, Erdei Ildikó Virág a Kensington and Chelsea College of Art kalapkészítő szakán szerzett mesteri fokozatot, a gyakorlatot pedig Siggi mellett töltötte, aki az – az extrém fejfedőkben megjelenő arisztokratákról is híressé vált – Ascot-i derbi kedvenc kalaptervezője. Ildikó 8 hónapot töltött Londonban a Philip Somerville Salon kalaptervezőjeként – Philip Somerville pedig történetesen arról híres, hogy 30 éven át ő készítette a brit királynő kalapjait és fejdíszeit. Ildikó modelljeinek tulajdonosai között egyébként megtalálható Jay Kay, a Jamiroquai kalapimádó frontembere és Suzanne Vega énekesnő is…



Jelmeztervező, alkotó: ERDEI Ildikó Virág
Jelmeztervező-asszisztens: Crispi Rodriguez Uriarte



http://www.masamod.com



TAURIN CIRKUSZCSOPORT



Pár éve a cirkusz kiszabadult megszokott zárt közegéből, és új utakat keresett magának… megszületett az, amit ma úgy hívunk: új cirkusz. Artisták, zsonglőrök jelentek meg az utcákon, a színházakban, a tánc világában – újabb és újabb, korábban lehetetlennek tűnő ötleteket valósítottak meg azok, akik a cirkusz formanyelvét szabadon és kreatívan használták. Ezek közül a fiatal, feltörekvő társulatok közül páran a Tűzraktérben próbálnak, egy közösen létrehozott gyakorlótérben: a Zsonglőrnegyedben. A Tűzraktér különlegessége, hogy sokféle alkotónak biztosít életteret, alkalmat kínálva arra, hogy a cirkuszi alkotók más művészeti ágak képviselőivel közösen összművészeti alkotásokat hozzanak létre. A most látható előadás is egy ilyen munkafolyamat eredménye.



A Taurin Csoport az Alternatív Cirkusziskola tanulóiból alakult 2007 nyarán – a fiatal artistákból álló csapat izgalmas cirkuszszínházat csinál, darabjaikat a technikai tudás mellett a művészi igényesség jellemzi. A társulat tagjait a magánéletben is szoros barátság fűzi össze, közös szenvedélyük a cirkuszművészet.



„Célunk hogy elvarázsoljuk közönségünket, igényes szórakozást nyújtva felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt. Szakmai érdekesség, hogy mindannyian felnőttfejjel léptünk a cirkuszművészet rögös talajára. Eme hátrányunkból előnyt kovácsoltunk: sokszínű múltunk, tapasztalataink, egyedi látásmódunk miatt különleges világ formálódik a színpadon. Van közöttünk volt buddhista főiskolás, jávai táncos, capoierás, grafikus. Repertoárunkban egész estés cirkuszszínházi előadások, levegőakrobatika, gólyaláb, akrobatikus tűzzsonglőr produkciók egyaránt megtalálhatóak. Mi a cirkusz? Egy hely, ahol létünk sokszínűségét fedezhetjük fel: megcsodálhatjuk az emberi test csodáját a hajlékonysági és akrobatikus, az ügyességet és precizitást a zsonglőr-, a bátorságot és könnyedséget a légiakrobatika számokban. És ugyan mi lehetne jobb példája az erőnek és bizalomnak, mint egy acrobalance (emelés) szám…?” - vallják őszinte elhivatottsággal.



Alkotók: CSIKÓS Nóra, ZOLETNIK Zsófia, KOVÁCS Eszter, VÉN Júlia, HORVÁTH Dávid, TAS Gergely, ANDRÉ Rolland, KISS Gergely Geret, Bagira



Videó a csapat munkájáról:




http://www.taurincirkusz.hu



KROKOVAY FARKAS


Krokovay Farkas animációkészítéssel és háttérvetítéssel, képek és filmek egymásra montírozásával foglalkozik. Goya képei, szinte megmozduló jelenetei, eltúlzott alakjai különösen inspirálóak számára, hiszen ő is vetít - félelmeit, rémálmait vetíti a Caprichos sorozatban.


TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Jegypénztár nyitva tartás:
  • nagytermi előadásnapokon: 17h - előadás vége + 30 perc, max. 22h
  • stúdió-, kabin- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.

Médiapartnerek

Együttműködő partnerek