Csalog Gábor szóló zongora koncertje

     
1200 Ft / diák: 600 Ft / bérlet érvényes

John Cage valamikor a múlt század közepén felfedezte, hogy a zongora húrjai közé csempészett apró tárgyakkal olyan hangzást is elérhet, ami akár egy egész ütős együttesével vetekedhet. Ezt a gyönyörű, sosemvolt hangzásvilágot idézi fel Csalog Gábor, a Trafó visszatérő vendége idei szólókoncertjén, amikor John Cage preparált zongorára írt darabjaiból és Mozart zongoraműveiből válogat.
 

„Cage erre az új ’hangszerre’ írt, reprezentatív műveivel régi műfajt újított fel: a szonáta a szerző sajátos nyelvén a Scarlatti-féle kéttagú formát idézi föl, hagyományos ismétlőjelekkel ellátva a két szakaszt. Másfelől viszont szerzőnk számára a legfontosabb formaalkotó elem - szemben a mozarti időkezeléssel – az előre gyártott elemeket használó ritmus-struktúra. Ha az idő „mechanikus” Cage-nél, a hangzás éppen gazdag kiszámíthatatlanságával hat. A ’Gamut’, a Cage által használt kompozíciós módszer lényege, hogy megjósolhatatlan, hogy ebben a varázsos hangzásban egy skála lépései éppen milyen távolságra esnek egymástól - tehát valójában mi is szól az adott pillanatban… Érdekes kísérlet egy hangversenyen belül ezeket a műveket Mozart másképpen forradalmi szonátái mellé helyezni, hiszen azokban nagyjából az ellenkező történik: a hangrendszer az, ami „előre gyártott” - ezzel szemben a formálást, a forma kiszabta időt használja a szerző olyanfajta szabadsággal, ahogyan korábban senki más. Ez a fajta szabadság persze számtalan kötöttség révén működhet csak. Hogy hogyan, erről is szól ez a koncert.” (Csalog Gábor)
 

Program:
 

W. A. MOZART:

a-moll rondo K. 511
Eine kleine Gigue
h-moll adagio K.540
D-dúr menüett K 355
C-dúr adagio üvegharmonikára K.356
a-moll szonáta K. 310.
 

John CAGE:
darabok a (1946-48) c. sorozatból
 

Kritika Csalog Gábor legutóbbi Trafó-beli koncertjéről
 

még egy
 

Csalog Gábor 1960-ban született Budapesten. 6 éves korában kezdett zongorázni, 11 évesen bekerült a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola különleges tehetségekkel foglalkozó osztályába. Tanárai Kadosa Pál, Kocsis Zoltán, Kurtág György, Ránki Dezső és Schiff András voltak. 1982-től Sebők György asszisztense volt az amerikai Indiana Egyetemen.
 

Főiskolai évei óta rendszeresen játszik kortárs zenét, több zeneszerzővel közvetlen munkakapcsolatban is áll (pl. Kurtág György és Sáry László). Az ezredfordulótól kezdve fontos szerepet vállalt Ligeti György zongoraműveinek magyarországi bemutatásában. Repertoárjában a mai mellett egyenrangúként szerepel a régebbi korok zenéje, melyből sok ritkaságot is műsorra tűz. Magyarországi szóló és kamarahangversenyei mellett csaknem minden európai országban, és az USA-ban is koncertezett. Hazai és külföldi koncertjei mellett számos rádió- és lemezfelvételt készített, sok kortárs mű bemutatója fuződik nevéhez.
 

1990-ben jelent meg első szólóalbuma, amelyen Schumann és Szkrjabin műveket ad elő. További felvételei: Chopin Mazurkák, Noktürnök (Hungaroton) és Schubert-sorozat (Fonó Lemezcég), Liszt és Ligeti etűdjei, Scriabin művei, Kurtág: Játékok (utóbbiak BMC). A Bartók-konzervatórium és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kamarazene tanára. A Könemann Music Budapest Chopin-összkiadásának közreadója. 2003-ban Liszt-díjjal tüntették ki.
 

TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Pénztár nyitvatartás:
  • naygtermi előadásnapokon: 17h - előadás vége + 30 perc, max. 22h
  • stúdió-, kabin- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.

Médiapartnerek

Együttműködő partnerek