800 Ft
„Az idei Édentől Keletre Fesztivál a mai magyar elektronikus kortárs-zenei törekvések egy-egy szeletét próbálja reprezentálni az ambienttől az elektróig, az absztrakt downtempótól egészen az experimentális trip-rockig vagy a drum and bassig. A programban szereplő fellépőkkel szeretnénk, ha a hallgatók látóköre egy kicsit szélesedne és tudatosulna bennük, hogy ma az elektronikus zene nemcsak „villanyvasutazás” különböző elektromos ketyeréken, aés már nem is annyira elektronikus, inkább egyfajta progresszív hozzáállás, látásmód a jelen könnyű, komoly és egyáltalán bármifajta zenéjéhez. A résztvevő zenekarok, formációk között látszólagos eklektikusságuk ellenére számos kapcsolódási pont lelhető fel.
Jó szórakozást!”
Zságer Balázs
az idei fesztivál szerkesztője
A koncertek előtt és közben Peter Fischli és David Weiss Der Lauf der Dinge (A dolgok menete) című művét, valamint a Burning Man fesztiválról készült filmet vetítjük. Der Lauf der Dinge: a videón egy akció dokumentációja látható: a két művész installációja a perpetuum mobile megalkotására tett fantasztikus kísérlet a technika, a fizika, a kémia és a legfőképp a kreativitás kiaknázásával.
Program:
2003. december12., péntek 21h
ION-ZUM
Éhező Apácák
The Cas!o Samples
és
Dance hall fever (reggae) Bosival a Trafó Bár Tangóban
2003. december13., szombat 21h
Skeg
Anorganik
Žagar
és
Mango a Trafó Bár Tangóban
ION – ZUM
„Az ION-ZUM két kísérleti elektronikus formáció összefonódása. A ZUM az ambientből táplálkozik, az ION pedig egy elektro-dark zenekar, effektes vokálokkal és noise hangzásokkal fűszerezve.” (Zs. B.)
A szövevényes, akusztikus hang-kísérletezési folyamatokkal foglalkozó kollektíva koncertjein belül két, átfedésekkel együtt futó produkció, zenei stílus összefonódása érvényesül. Egyazon előadók az ambient gyökerekből építkező és biotrance-ba kulmináló ZUM mellett, az elektrodark, pszichedelikus és noise hangzásokkal dolgozó ION zenei világának megteremtői. Dalaik magját a hosszas akusztikus gyűjtőmunka és együttzenélésből kiragadott hangminták, samplingek alkotják. A két összefogó alkotó, Cserepes Panni (ZUM) és T. Bali (ION) irányítása alatt létrejövő konceptkoncertekre az eklektikusság és kiszámíthatatlanság mellett az akusztikus sampling világ egy újfajta bemutatása érvényesül.
Az ION zenekart T. Bali (kísérleti gitáros-énekes) alapította 2000-ben. Számos színházi előadás valamint a Moszkva tér című mozifilm zeneszerzőjeként ismert. Állandó tagja a Szemző Tibor által vezetett Gordiusi Čomo formációnak.
A ’97-óta létező ZUM zenekar és a belőle kinövő összművészeti rendezvény a Cökxpon Ambient Fesztivál egyik alapítója. Ének, fúvós és ütőshangszereken zenélő és kísérletező alkotó. Feladatának tekinti a kortárs kísérleti éra különböző területein dolgozó művészek, és művészetek összefogását.
ION:
Tabbouch Linda (basszusgitár, billentyűk)
Tomka Emese (szintetizátor, crumar, octapad)
Cserepes Panni (vokál, octapad)
T. Bali (villanygitár, vokál, stratégia)
ZUM:
Kunckler Zoltán (basszusgitár)
T. Bali (villanygitár)
Cserepes Panni (vokál)
Vizuál: Árpi
ÉHEZŐ APÁCÁK
"A rock and roll csak a lányoké
A fiúk már másról beszélnek
Mi elvegyülünk a levegővel
Akik nem tudnak járni, majd repülnek"- 1992
„Az Éhező Apácák egy mind hangzásban, mind előadásban állandóan megújuló „önképző kör”. A kezdeti időkben minden előadásukat más néven hirdették meg (pl.: Beásott Hangulatjelentők, Révülő Pacsirták, Halottlátó Szakkör), nehogy valaki az előzőek tapasztalata alapján ne fizessen be egy újabb akcióra. 3 év után ez lesz az első koncertjük egy interaktív vetítéssel egybekötve.” (Zs. B.)
1986-ban alakult zenekar 1996-ig több perióduson ment át, volt, hogy visszatért az eredeti performance irányhoz, hogy aztán újra mint rock and roll zenekar jelentkezzen. 1996-tól a stabil zenekari tagság és a majdnem stabil próbahely lehetővé tette a komolyabb munkát, így 1997 májusában elkészülhetett az a felvétel, ami a zenekar első tíz évének legszebb szerelmes dalait tartalmazza. A saját erőből kiadott Légy jó mindhalálig című anyag CD-n és kazettán jelent meg és korlátozott példányszámban még elérhető.
1998-2000 között a csapat szétszéledt, többen Budapestre költöztek és más zenekarokkal próbáltak szerencsét (The Puzzle, Yonderboi, Žagar). Levezetésként szabadidejükben az olykor-olykor hazalátogató rendtagok elkezdtek összeállítani egy új programot, amiből rövidebb, 30-40 perces koncerteket adtak kb. évi egy alkalommal. A 2000-es szigetvári koncert óta az Éhező Apácák reális lehetõségek hiányában gyakorlatilag feladta az irányú próbálkozásait, hogy szélesebb körben is bemutatkozzon a nagyérdemű előtt. A csoport tagjai más utakat kerestek nemesebb tulajdonságaik napoztatására…
A rend tagjai:
Klencsár Gábor – halottlátó nővér – ének, hangzó tárgyak
Kovács Andor – helyes nővér – gitár
Riegler Attila – jámbor nővér – dob, eklektronika
Kovács Márton – rendes nővér – hegedű
Zságer Varga Ákos – kóbor nővér – vermona orgona, villany, basszusgitár
Papp László – néma nővér – látszat
THE CAS!O SAMPLES
„A The Cas!o Samples két fanatikus pécsi gépmachinátor, akik az analóg szintik mellett tolmács- és protokollrobotokat használnak zenéjük létrehozásához. Nekik akár a legendás C64-ből vagy egy Atari1040-ből sem okozna gondot hangot kicsikarni. A ’80-as években gyökerező mai elektro-pop-ot idéző analóg hangzásvilágot tört ütemeik teszik változatossá.” (Zs. B.)
A manapság ritkán koncertező csapat tagjai leginkább stúdiójukban bütykölik össze a szép lassan készülő új lemezük számait, illetve remixeiket, melyekkel igyekeznek valami maradandót, stílusokon átívelőt alkotni. Úgy tűnik, ez sikerül is nekik, legalábbis a tavaly megjelent Cutting Age című album sokszínű és kitűnő minőségű, mint egy csomag Pevdi Color filctoll. Szerintük ugyanis az a legjobb. Akinek bizonyíték kell és nem ígéret, az mindenképpen nézze meg őket. A koncertet, ahogy mindig, most is Super 8-as háttérvetítés kíséri, mint ahogy Super 8-ra forgatták nemrég a Wintertour című klipjüket is. A vizualitás azonban csak adalék, nem mankó. A zene magában is megállja a helyét. Retro science fiction, vagy kísérleti űrdiszkó. A The Cas!o Samples világában a Delta tudományos híradó elején a hóviharral dacoló kultfigurák a taun-taunon galoppozó Luke Skywalkerrel találkoznak a hómezőn. Történelmi kézfogás.
SKEG
A Skeg különleges fúziója az európai és a fekete zenének, a jazznek és a hip-hopnak, ahol Keszég Laci zseniális performanszai mellett egy klasszikus csellós (Márkos Berci) és egy afro MC (Sena) között tulajdonképpen egy jazz-zenekar improvizációi vernek hidat. (Zs. B.)
SKEG* – "többfelől egy irányba"
Különböző zenei formák felől érkező zenészek azonos szándékkal – hogy kiléphessenek adott stíluskötöttségekből, illetve egymásra reagálva improvizatív zenei folyamatokat hozzanak létre populáris és avantgarde elemek vegyítésével.
*Iránytartó, a szörfdeszka ill. egyes hajók hátsó részén...a skeg egészen kisméretű is lehet, anélkül, hogy az iránystabilitást elveszítené..."scheg" – holland, tán az ónorvég "skegg"– szakáll, "a hajó szakálla" – kifejezésből...
SKEG
MC – Keszég László
MC – Sena / Gimmeshot
Cselló – Márkos Albert / Tilos
Billentyűk – Zságer Balázs / UCMG
Basszusgitár – Sabák Péter / Kamu
Dobok – Hárságyi Péter / Independent
Dj – Mango / Gimmeshot
Sound – Németh Márton / Eastnd
VJ – Iris Lemonade
VJ – Lee Unflyable
ANORGANIK
„Az Anorganik név tökéletesen illik Deutsch Gábor főként drum and bass illetve 2 step dolgaira. Ő maga zenéjét táncparkett-orientált eklektikus elektronikus zenének definiálja. Nemrég dobossal, basszusgitárossal, dj-vel és vokállal kiegészülve az egyszemélyes projekt igazi zenekarrá alakult.” (Zs. B.)
Deutsch Gábor kortárs elektronikus zenész. Sok álneve közül talán az Anorganik a legismertebb. Első száma Sleeper címmel a Future Sound of Budapest 2-n jelent meg, 1998 tavaszán (Juice Records). Ezt követte mindjárt első EP-je is, ugyanitt, ugyanebben az évben, a Chilly Motive. Ezen a minialbumon szerepelt az a szám is (Sunday Morning), mely később számos nemzetközi válogatáson is helyet kapott. 2000. októberében rukkolt ki első, és eleddig egyetlen szerzői albumával, az UCMG gondozásában megjelenő Contrast-tal. A lemezen hallható 13 szám a megjelenés előtti másfél év, különböző stílusokban készített terméséből válogatott. Még ebben az évben megalapította barátaival a Subscope Recordings-ot, az első magyar drum and bass kiadót. Temérdek válogatáslemezen találkozhattunk nevével, de élő fellépéseket is vállal, ahol barátai kísérik: DJ Mango scratch-csel és kongán, Shabaak basszusgitáron, Sena a mikrofonnál, illetve állandó társként a szintén mosonmagyaróvári, fiatal kora ellenére feltűnően tehetséges dobos, Szőcs Gergő. A Check Magazin szerint a Juice Records-nál megjelent Costa del Sol című Gero szerzemény Anorganik remixe lett az év legjobbja a feldolgozások közt.
Anorganik élőben saját számait, és általa készített remixeket egyaránt játszik.
Dobok – Szőcs Gergő
Basszusgitár – Shabaak
Konga+scratch – Mango
Ének – Sena
Samplers+efx – Deutsch 'Anorganik' Gábor
ŽAGAR
A koncertsorozat a Žagar kollektívával zárul, akik a lemezanyag mellett néhány új számot is megosztanak a közönséggel. A 2001-ben alakult budapesti Žagar zenekar a rock, az elektronikus zenék és a modern tánczenék különös és összetéveszthetetlen fúzióját műveli. Az élőben előadott sújtó hiphop, breakbeat, funk ütemek fölé a néhol a 60-es évek végének pszichedelikus zenéjét idéző témákat, máskor a világűrből jövő hangulatot varázsolnak. Az improvizatív és interaktív jellegzetességek és a filmszerű, hullámzó érzet megtartása mellett zenéjük főszereplője a grúv, a lüktetés.
ŽAGAR
Zságer Balázs (Žagar) – billentyűk, programozás
Kovács Andor – gitár, basszusgitár
Lázár Tibor – dob
DJ Bootsie – scratch
VJs – Fillcell Stúdió
Támogatók: Erste Bank
Médiatámogató: Súgó, Port.hu, Magyar Hírlap Online, Élet és Irodalom
További információ: Gálos Orsolya (tel.: 456-2046)
Jó szórakozást!”
Zságer Balázs
az idei fesztivál szerkesztője
A koncertek előtt és közben Peter Fischli és David Weiss Der Lauf der Dinge (A dolgok menete) című művét, valamint a Burning Man fesztiválról készült filmet vetítjük. Der Lauf der Dinge: a videón egy akció dokumentációja látható: a két művész installációja a perpetuum mobile megalkotására tett fantasztikus kísérlet a technika, a fizika, a kémia és a legfőképp a kreativitás kiaknázásával.
Program:
2003. december12., péntek 21h
ION-ZUM
Éhező Apácák
The Cas!o Samples
és
Dance hall fever (reggae) Bosival a Trafó Bár Tangóban
2003. december13., szombat 21h
Skeg
Anorganik
Žagar
és
Mango a Trafó Bár Tangóban
ION – ZUM
„Az ION-ZUM két kísérleti elektronikus formáció összefonódása. A ZUM az ambientből táplálkozik, az ION pedig egy elektro-dark zenekar, effektes vokálokkal és noise hangzásokkal fűszerezve.” (Zs. B.)
A szövevényes, akusztikus hang-kísérletezési folyamatokkal foglalkozó kollektíva koncertjein belül két, átfedésekkel együtt futó produkció, zenei stílus összefonódása érvényesül. Egyazon előadók az ambient gyökerekből építkező és biotrance-ba kulmináló ZUM mellett, az elektrodark, pszichedelikus és noise hangzásokkal dolgozó ION zenei világának megteremtői. Dalaik magját a hosszas akusztikus gyűjtőmunka és együttzenélésből kiragadott hangminták, samplingek alkotják. A két összefogó alkotó, Cserepes Panni (ZUM) és T. Bali (ION) irányítása alatt létrejövő konceptkoncertekre az eklektikusság és kiszámíthatatlanság mellett az akusztikus sampling világ egy újfajta bemutatása érvényesül.
Az ION zenekart T. Bali (kísérleti gitáros-énekes) alapította 2000-ben. Számos színházi előadás valamint a Moszkva tér című mozifilm zeneszerzőjeként ismert. Állandó tagja a Szemző Tibor által vezetett Gordiusi Čomo formációnak.
A ’97-óta létező ZUM zenekar és a belőle kinövő összművészeti rendezvény a Cökxpon Ambient Fesztivál egyik alapítója. Ének, fúvós és ütőshangszereken zenélő és kísérletező alkotó. Feladatának tekinti a kortárs kísérleti éra különböző területein dolgozó művészek, és művészetek összefogását.
ION:
Tabbouch Linda (basszusgitár, billentyűk)
Tomka Emese (szintetizátor, crumar, octapad)
Cserepes Panni (vokál, octapad)
T. Bali (villanygitár, vokál, stratégia)
ZUM:
Kunckler Zoltán (basszusgitár)
T. Bali (villanygitár)
Cserepes Panni (vokál)
Vizuál: Árpi
ÉHEZŐ APÁCÁK
"A rock and roll csak a lányoké
A fiúk már másról beszélnek
Mi elvegyülünk a levegővel
Akik nem tudnak járni, majd repülnek"- 1992
„Az Éhező Apácák egy mind hangzásban, mind előadásban állandóan megújuló „önképző kör”. A kezdeti időkben minden előadásukat más néven hirdették meg (pl.: Beásott Hangulatjelentők, Révülő Pacsirták, Halottlátó Szakkör), nehogy valaki az előzőek tapasztalata alapján ne fizessen be egy újabb akcióra. 3 év után ez lesz az első koncertjük egy interaktív vetítéssel egybekötve.” (Zs. B.)
1986-ban alakult zenekar 1996-ig több perióduson ment át, volt, hogy visszatért az eredeti performance irányhoz, hogy aztán újra mint rock and roll zenekar jelentkezzen. 1996-tól a stabil zenekari tagság és a majdnem stabil próbahely lehetővé tette a komolyabb munkát, így 1997 májusában elkészülhetett az a felvétel, ami a zenekar első tíz évének legszebb szerelmes dalait tartalmazza. A saját erőből kiadott Légy jó mindhalálig című anyag CD-n és kazettán jelent meg és korlátozott példányszámban még elérhető.
1998-2000 között a csapat szétszéledt, többen Budapestre költöztek és más zenekarokkal próbáltak szerencsét (The Puzzle, Yonderboi, Žagar). Levezetésként szabadidejükben az olykor-olykor hazalátogató rendtagok elkezdtek összeállítani egy új programot, amiből rövidebb, 30-40 perces koncerteket adtak kb. évi egy alkalommal. A 2000-es szigetvári koncert óta az Éhező Apácák reális lehetõségek hiányában gyakorlatilag feladta az irányú próbálkozásait, hogy szélesebb körben is bemutatkozzon a nagyérdemű előtt. A csoport tagjai más utakat kerestek nemesebb tulajdonságaik napoztatására…
A rend tagjai:
Klencsár Gábor – halottlátó nővér – ének, hangzó tárgyak
Kovács Andor – helyes nővér – gitár
Riegler Attila – jámbor nővér – dob, eklektronika
Kovács Márton – rendes nővér – hegedű
Zságer Varga Ákos – kóbor nővér – vermona orgona, villany, basszusgitár
Papp László – néma nővér – látszat
THE CAS!O SAMPLES
„A The Cas!o Samples két fanatikus pécsi gépmachinátor, akik az analóg szintik mellett tolmács- és protokollrobotokat használnak zenéjük létrehozásához. Nekik akár a legendás C64-ből vagy egy Atari1040-ből sem okozna gondot hangot kicsikarni. A ’80-as években gyökerező mai elektro-pop-ot idéző analóg hangzásvilágot tört ütemeik teszik változatossá.” (Zs. B.)
A manapság ritkán koncertező csapat tagjai leginkább stúdiójukban bütykölik össze a szép lassan készülő új lemezük számait, illetve remixeiket, melyekkel igyekeznek valami maradandót, stílusokon átívelőt alkotni. Úgy tűnik, ez sikerül is nekik, legalábbis a tavaly megjelent Cutting Age című album sokszínű és kitűnő minőségű, mint egy csomag Pevdi Color filctoll. Szerintük ugyanis az a legjobb. Akinek bizonyíték kell és nem ígéret, az mindenképpen nézze meg őket. A koncertet, ahogy mindig, most is Super 8-as háttérvetítés kíséri, mint ahogy Super 8-ra forgatták nemrég a Wintertour című klipjüket is. A vizualitás azonban csak adalék, nem mankó. A zene magában is megállja a helyét. Retro science fiction, vagy kísérleti űrdiszkó. A The Cas!o Samples világában a Delta tudományos híradó elején a hóviharral dacoló kultfigurák a taun-taunon galoppozó Luke Skywalkerrel találkoznak a hómezőn. Történelmi kézfogás.
SKEG
A Skeg különleges fúziója az európai és a fekete zenének, a jazznek és a hip-hopnak, ahol Keszég Laci zseniális performanszai mellett egy klasszikus csellós (Márkos Berci) és egy afro MC (Sena) között tulajdonképpen egy jazz-zenekar improvizációi vernek hidat. (Zs. B.)
SKEG* – "többfelől egy irányba"
Különböző zenei formák felől érkező zenészek azonos szándékkal – hogy kiléphessenek adott stíluskötöttségekből, illetve egymásra reagálva improvizatív zenei folyamatokat hozzanak létre populáris és avantgarde elemek vegyítésével.
*Iránytartó, a szörfdeszka ill. egyes hajók hátsó részén...a skeg egészen kisméretű is lehet, anélkül, hogy az iránystabilitást elveszítené..."scheg" – holland, tán az ónorvég "skegg"– szakáll, "a hajó szakálla" – kifejezésből...
SKEG
MC – Keszég László
MC – Sena / Gimmeshot
Cselló – Márkos Albert / Tilos
Billentyűk – Zságer Balázs / UCMG
Basszusgitár – Sabák Péter / Kamu
Dobok – Hárságyi Péter / Independent
Dj – Mango / Gimmeshot
Sound – Németh Márton / Eastnd
VJ – Iris Lemonade
VJ – Lee Unflyable
ANORGANIK
„Az Anorganik név tökéletesen illik Deutsch Gábor főként drum and bass illetve 2 step dolgaira. Ő maga zenéjét táncparkett-orientált eklektikus elektronikus zenének definiálja. Nemrég dobossal, basszusgitárossal, dj-vel és vokállal kiegészülve az egyszemélyes projekt igazi zenekarrá alakult.” (Zs. B.)
Deutsch Gábor kortárs elektronikus zenész. Sok álneve közül talán az Anorganik a legismertebb. Első száma Sleeper címmel a Future Sound of Budapest 2-n jelent meg, 1998 tavaszán (Juice Records). Ezt követte mindjárt első EP-je is, ugyanitt, ugyanebben az évben, a Chilly Motive. Ezen a minialbumon szerepelt az a szám is (Sunday Morning), mely később számos nemzetközi válogatáson is helyet kapott. 2000. októberében rukkolt ki első, és eleddig egyetlen szerzői albumával, az UCMG gondozásában megjelenő Contrast-tal. A lemezen hallható 13 szám a megjelenés előtti másfél év, különböző stílusokban készített terméséből válogatott. Még ebben az évben megalapította barátaival a Subscope Recordings-ot, az első magyar drum and bass kiadót. Temérdek válogatáslemezen találkozhattunk nevével, de élő fellépéseket is vállal, ahol barátai kísérik: DJ Mango scratch-csel és kongán, Shabaak basszusgitáron, Sena a mikrofonnál, illetve állandó társként a szintén mosonmagyaróvári, fiatal kora ellenére feltűnően tehetséges dobos, Szőcs Gergő. A Check Magazin szerint a Juice Records-nál megjelent Costa del Sol című Gero szerzemény Anorganik remixe lett az év legjobbja a feldolgozások közt.
Anorganik élőben saját számait, és általa készített remixeket egyaránt játszik.
Dobok – Szőcs Gergő
Basszusgitár – Shabaak
Konga+scratch – Mango
Ének – Sena
Samplers+efx – Deutsch 'Anorganik' Gábor
ŽAGAR
A koncertsorozat a Žagar kollektívával zárul, akik a lemezanyag mellett néhány új számot is megosztanak a közönséggel. A 2001-ben alakult budapesti Žagar zenekar a rock, az elektronikus zenék és a modern tánczenék különös és összetéveszthetetlen fúzióját műveli. Az élőben előadott sújtó hiphop, breakbeat, funk ütemek fölé a néhol a 60-es évek végének pszichedelikus zenéjét idéző témákat, máskor a világűrből jövő hangulatot varázsolnak. Az improvizatív és interaktív jellegzetességek és a filmszerű, hullámzó érzet megtartása mellett zenéjük főszereplője a grúv, a lüktetés.
ŽAGAR
Zságer Balázs (Žagar) – billentyűk, programozás
Kovács Andor – gitár, basszusgitár
Lázár Tibor – dob
DJ Bootsie – scratch
VJs – Fillcell Stúdió
Támogatók: Erste Bank
Médiatámogató: Súgó, Port.hu, Magyar Hírlap Online, Élet és Irodalom
További információ: Gálos Orsolya (tel.: 456-2046)