1500 Ft / diák: 1200 Ft (Trafó bérlet érvényes!)
A "dunaPart" Kortárs Magyar Előadóművészeti Platform keretében
Mindazok, akik regisztráltak a platform honlapján, www.dunapart.net, belépőkártyájukkal a dunaPart trafóbeli előadásait ingyen tekinthetik meg!
(kivéve Frenák Pál Társulat)
A Horváth Csaba koreográfus és Szálinger Balázs fiatal költő által újraírt ősi finn eposz „fizikai színházi formában” kísérli meg a mű mitikus múltját a jelen technokrata világával ütköztetni. Nemcsak Vejnemöjnen megpróbáltatásai, de a hótakarók olvadása miatt veszélyeztetett állatok viszontagságai is felszínre kerülnek a sajátosan átdolgozott történetben. A darab zenéjét Nils Petter Molvaer trombitás-zeneszerző, a kortárs zenei élet egyik kiválósága szerezte.
Az ősi szerepek, hősök és az általuk megtestesített eszmék átalakulása vetette fel az újraértelmezés igényét. Szellem és anyag, művész és iparos klasszikus ellentéte az előadás világán belül a zene, a mozgás, és a színészek, táncosok kifejezőerejének köszönhetően kozmikussá tágul. A Kalevala ősképei, az elemi emberi gesztusok, a mítoszt megjelenítő testek- hangok az időből kilépve/ az időnek alárendelve kapnak kifejezési formát.
„Ezer tavon beállott
Ezer jégtükör és tarolt fehérség.
Rókák és szomorú szemű hiúzok
Élnek itt nyomorultul – ím: a Semmi.
Mintha isteni fegyverek közismert
Gyakorlótere lenne: itt varázsolt
Gyerekként Zeusz, itt dobált Thor isten
Műanyag kalapácsot, itt tanult meg
A Természet erőt mutatni – végül
Belehíztak a rombolás övébe,
S Délre mentek, ahol nemes borokkal
Koccintottak az elhagyott vidékre.” (Szálinger Balázs)
Horváth Csaba a néptánc felől érkezett a kortárs világába, koreográfusi pályafutása tíz éve a Duhaj című koreográfiával indult. Előadóként a Honvéd együttestől Kovács Gerzson Péter TranzDanz formációján át számos produkcióban közreműködött, majd nyolc éven át a Közép-Európa Táncszínház koreográfusaként dolgozott, mielőtt 2005-ben megalapította saját társulatát, a Fortedanse-t. Nézőink 2007 januárjában, majd idén szintén januárban találkozhattak a társulat legutóbbi, A testek felszínének esetleges állapotairól című darabjával. Horváth Csaba 2007-ben Lábán Rudolf-díjat kapott, a díjjal elnyert összeg felhasználásával készítette el a Kalevalát, melynek országos premierje április 4-én volt a debreceni Csokonai Színházban.
Nils Petter Molvaer norvég kortárs hangművész, jazz zenész, komponista. Különleges atmoszférájú, az északi népekre jellemző, kristálytiszta lelkiségből ihletett kompozíciói, hallatlan érzékenysége és improvizációs intelligenciája keltette fel a koreográfus figyelmét. A Fortedanse legutóbbi koreográfiájának záróképében már hallhattak egy művet tőle a Trafóba látogatók.
„A Horváth Csabával első ízben dolgozó Mucsi Zoltán (Vejnemöjnen) és A tavasz ébredésében már feledhetetlent alakított Horváth Lajos Ottó (Csapos, Sör) játéka egyenesen mérföldkőnek tűnik. A szálkás, inas testű Mucsi, és a nagyerejű, korpulens Horváth Lajos Ottó olyan kihívásoknak felel meg, olyan mértékben tud partnere lenni a mozgásszínészként magasan képzett játékosoknak és az előadásban szereplő táncosoknak, hogy az ember szinte a szemének sem hisz.” (Halász Tamás)
Rendező, koreográfus: Horváth Csaba
Szereplők:
Mucsi Zoltán m. v., Andrássy Máté, Földeáki Nóra, Zarnóczai Gizella, Sipos Vera, Kádas József, Krisztik Csaba, Mészáros Tibor, Horváth Lajos Ottó m.v., Vati Tamás, Blaskó Borbála, Barta Dóra, Bora Gábor
Író: Szálinger Balázs
Díszlet: Antal Csaba
Jelmez: Benedek Mari
Dramaturg/asszisztens: Gyulay Eszter
Zene: Nils Petter Molvaer
Fény: Payer Ferenc
Produkciós partner: Csokonai Színház (Debrecen)
dunaPart Kortárs Magyar Előadóművészeti Platform
Magyarországon a kilencvenes években rendeztek utoljára olyan előadóművészeti eseményt, amelynek célja a hazai alkotók nemzetközi megismertetése volt. A nemzetközi kulturális kooperáció elkötelezett kezdeményezőiként a Trafó - Kortárs Művészetek Háza és a Krétakör ezért hiánypótló céllal szervez átfogó és reprezentatív bemutatót a mai magyar független színház- és táncélet alkotóinak munkáiból. A válogatás az intézményrendszeren kívül működő művészek és társulatok legfrissebb produkcióinak megismertetésére irányul. A 2008. novemberi eseményen koncentráltan lesznek láthatók azok a friss magyar előadóművészeti produktumok, melyek jó eséllyel léphetnek be a nemzetközi kulturális piacra.
Támogatók:
MODEM