Co-Me-Di-A - Játsszunk Komédiát! / kortárs zenei fesztivál

3 napos felnőtt bérlet: 3000 Ft / diák: 2000 Ft

Játsszunk komédiát! Komédiázzunk több értelemben! Az idei fesztiválon még hangsúlyosabb a művészet és a technológia együttműködése, hogyan jelennek meg, és hogyan értelmezhetőek újra a mai zenében és a multimediális művészeti ágakban egy antik keletkezésű drámai műfaj kellékei!
 

A komédia mindenképpen összekapcsolódik a humor, a boldog végkifejlet megjelenésével, a világosság felülkerekedésével a sötét erők fölött. A konfliktus megteremtésének fontos eszköze a valóság és látszat keveredése. A komédia szembetűnő sajátossága az identitás elfedése.
 

A digitális technológia, méginkább az *internet elterjedése eddig sohasem látott kommunikációs potenciált biztosít a XXI. század művészeinek. Az elvileg korlátlan lehetőség azonban új, izgalmas feszültség forrása is egyben. Új módszerek keletkeztek a valós identitás elrejtésére, virtuális személyiségek kreálására. Hogyan élnek a komédia megújult eszközeivel a mai alkotók? Erre láthatunk, hallhatunk példákat az MNW2008 rendezvényein, a koncerteken és műhelyeken egyaránt.
 

A X. Making New Waves Fesztivál 2008-ban egy Európai Uniós együttműködés, a „Co-Me-Di-A” (Cooperation and Mediation in Digital Arts – Digitális Művészeti Együttműködés és és Közvetítés) állomásaként kerül bemutatásra.
 

KONCERTEK - PROGRAMOK
 

DECEMBER 4. (csütörtök) 20h
Karlheinz Stockhausen: Mantra
Tisztelgés a tavaly elhunyt zeneszerző előtt. Zenei gondolatainak frissessége máig inspiráló hatásúak, ötleteiből még hosszú ideig meríthet sok generáció. A Mantra 1970-ben keletkezett. Az ötlet Osakában, a világkiállításon jutott eszébe, ahol a gömb auditóriumban 50 napon keresztül játszotta (és egyidejűleg figyelmesen hallgatta) addig írt műveit. Az aleatóriát és a szabad improvizációt maga mögött hagyva, a Mantra első azok sorában, melynek komponálásához a formula elvet alkalmazza.
Jennifer Hymer-zongora, Bernhard Fograscher-zongora, Georg Hajdu-élő elektronika


DECEMBER 5. (péntek) 20h
David Moss: „Music By, For and Against John Cage”
Moss a kortárszene egyik leginnovatívabb énekese és ütőhangszerese. Szólódarabok furcsa estje: 2 darab John Cage-től és 4 darab David Mosstól, melyek egyrészt tisztelegnek Cage előtt, másrészt támadják Cage esztétikáját és gondolatait.
Szeretetteljes főhajtás és csiklandozás énekhanggal, ütőhangszerekkel, elektronikával a XX. század egyik legnagyobb mesterének. Vannak, akik a projektet kissé botrányosnak tartják, de hiszen maga Cage is ilyen volt!



DECEMBER 5. (péntek) 21.30h
European Bridges Ensemble
Az European Bridges Ensemble internetes és lokális hálózati multimédia előadások létrehozására és előadásra alakult. Különböző országokból származó tagjai az internetes összeköttetés segítségével próbálnak és koncerteznek Georg Hajdu Quintet.net hálózati interaktív zenei programjával. Koncertjükön a 2008 nyarán a Pécsi Egyetem Multimédia Intézetének stúdiójában létrehozott új darabok előadását hallhatjuk.
Johannes Kretz, Georg Hajdu, Ivana Ognjanovic, Siska Ádám, Kai Niggemann, Stewart Collinson, Szigetvári Andrea



DECEMBER 6. (szombat) 20.00
Salt Itinerary – multimedia opera / elektroakusztikus színház
Az egyszemélyes művet a szerző-előadó Miguel Azguime – a művészet és az őrület összefüggésein elmélkedve – a szavak jelentése és hangzása köré építi fel. Az előadó drámai megnyilvánulásai és szórakoztató intervenciói különös ellentétet képeznek a humoros helyzetek és a mély drámai hangulatok között. . A hangokat, a fényt, a képeket és mozdulatokat úgy formálja, mintha azok rajzolva, festve vagy faragva lennének. A zene és a dráma erőteljes, megnyerő és kihívó kombinációja, mely lerombolja a zene, színház és opera közötti gátakat, és új tereket formál az elektronikus zenében.


DECEMBER 6. (szombat) 21.30h
TORNACULUM – tánc-zene élő elektronikával
A forgó ajtó a modern életforma egyik építészeti ikonja. Működésében megjelenik egy egyébként talán csak utópisztikus, jól működő civil közösség miniatúrája, együttműködő idegenek rendszere, egyéni érdekek egyensúlya. A Tornaculum elektroakusztikus zenei loop-ok, felvett hangokból előállított, különböző tempójú, periódikusan ismétlődő ritmusképletek formájában jelenít meg képzeletbeli forgóajtókat, melyekben az üvegtáblák száma és egymástól való távolsága a fantázia szüleménye.
Ladányi Andrea-tánc, Bánki Zsolt-tánc, Szigetvári Andrea-élő elektronika


DECEMBER 7. (vasárnap) 18.00h
Workshop-záró koncert
Előadják: a kreatív műhelyek résztvevői
Az idén is megrendezésre kerül a workshop-záró koncert, ahol a közönség betekintést nyerhet a fesztivál alatt működő műhelyek működésébe, és megismerkedhet az ott született alkotásokkal.



Workshopok
David Moss: Provokalia Choirs - rövid, erőteljes vokális darabok tömeghangokra - A műhelyre várjuk a humort és az éneklést szeretők jelentkezését.

David Moss: Játssz a hangokkal, formáld a szólód! – vokális és hangszeres szólók, közös improvizációk formálása – kreatív műhely énekesek, zeneszerzők, színészek, performerek, zenészek számára.

Szonifikáció - A műhely célja, hogy a résztvevők audiovizuális munkákat hozzanak létre, melyek a képi adatokat arra használják, hogy különböző szonifikációs eszközöket alkalmazva vizsgálják a kép és a hang közötti mélyebb összefüggéseket. Ehhez kézzel rajzolt filmeket készítenek, melyeket digitalizált formában számítógéppel formálnak tovább, és hangosítanak meg.

Quintet.net – hálózati zene műhely. Olyan résztvevők jelentkezését várjuk, akik rendelkeznek alapvető ismeretekkel a MAX/MSP szoftverről és más zenei alkalmazásokról.
 

ELŐADÁSOK
2008. december 4. (csütörtök), 18.00
Andrew Gerzso (IRCAM) előadása a Co-Me-Di-A projektről
Trafó, Stúdió


december 5. (péntek), 14.00
Jennifer Hymer előadása Karlheinz Stockhausen Mantra című darabjáról
Zeneakadémia, XXVI. terem


december 6. (szombat), 18.00
Pedro Rebelo előadása
Trafó, Stúdió


A műsorról és a fellépőkről bővebben:

Karlheinz Stockhausen: Mantra
Stockhausen Mantra című darabja ma már zenetörténeti jelentőséggel bír. Zenei gondolatainak frissessége máig inspiráló hatású, ötleteiből még sok generáció meríthet. A darabban külső, furcsa identitású szereplők - egy-egy ringmodulátor – szegődnek a zongoristák mellé, melyek új hangmagasságokat és hangszíneket generálnak néhol Cage preparált zongoráját idézve. A mű szertartás-szerű folyamatát humorral teli pillanatok tarkítják, melyek forrása részben a harmadik, kiismerhetetlen, mégis komoly befolyással bíró „zenész”, részben pedig a játékosok maguk.

 

Előadók:
Jennifer Hymer, Bernhard Fograscher – zongora
Georg Hajdu – élő elektronika

 

David Moss: Music By, For and Against John Cage
Excentrikus szóló darabok estéje – David Moss szeretetteljes, mulattató tisztelgése, és egyben támadása John Cage esztétikája és gondolatai ellen – elektronikával, tárgyakkal, hanggal és ütős hangszerekkel. Néhány ember botrányosnak tartja, de hát ilyen volt Cage!

 

“Moss olyan hangzást kelt, mintha Jim Carrey Ella Fitzgeraldot utánozná, miközben a Nyolcadik utas a halál éppen fölfalja” /Sidney Morning Herald/
 

Miso Ensemble: SALT ITINERARY /hypermedia opera/elektroakusztikus színház
Miguel és Paula Azguime új Op-Era koncepciója túllép a zene és színház konvencióin. Az egyszemélyes darab az elektronikus zene új területeinek kutatása mellett eltörli a zene, a színház és az opera közötti határvonalakat. A Salt Itinerary portugál, angol, francia és német nyelven szólal meg.

 

A Művészet és Őrület kapcsolatának tükrében nyelvek, szavak jelentése és szavak hangzása körül forog. A fogalmak kifejezését az emberi test meghosszabbításaként használja, miközben a szavak szinte tapintható rezonanciája a hangzás és a kép kivetülésével felolvadnak a színpad szerkezetében. A hang, a költészet, a mozdulatok, a zene és a rajzok audio és videó élő elektronikus átalakítása és diffúziója érzékek polifóniáját és jelentések ellenpontjait eredményezi.
 

European Bridges Ensemble
A European Bridges Ensemble - mint ahogy azt az együttes neve is sugallja, a híd - különböző történelmű kultúrákat, régiókat, helyeket különböző személyiségeken keresztül köt össze. Az együttes ugyanis Georg Hajdu Quintet.net-et hálózati interaktív zenei programjával az Interneten próbál és koncertezik. Tagjai Kai Niggemann (Münster), Siska Ádám (Budapest), Johannes Kretz (Bécs), Szigetvári Andrea (Budapest), Ivana Ognjanovic (Hamburg/Belgrád), Georg Hajdu (Hamburg), és Stewart Collinson (Lincoln, Anglia). Az együttes 2008 nyarán a Pécsi Egyetem Multimédia Intézetének stúdiójában dolgozott új darabok létrehozásán. Bemutatójukon ennek eredményei hangoznak el.

 

TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Jegypénztár nyitva tartás:
  • nagytermi előadásnapokon: 17h - előadás vége + 30 perc, max. 22h
  • stúdió-, kabin- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.

Médiapartnerek

Együttműködő partnerek