1500 Ft / diák: 1100 Ft (a Trafó bérlet érvényes!)
Gadó Gábor. Dukay Barnabás. Először egy interjúkötet lapjain találkoztak. Az említett könyvről ajánló itt! Zeneszerző és jazzmuzsikus virtuális találkozását azonban sorsszerűen követte a személyes találkozás és a közös zenélés: a két zenész közös improvizációinak tényét meglepővé teszi a különböző iskolázottság, elkerülhetetlenné az azonos muzsikusi-szellemi magatartás radikalitása.
„Saját darabjaik és együttes rögtönzéseik valójában lerombolják a jazz-zel vagy a klasszikus stílusokkal szemben támasztott előzetes elvárásainkat. Zenéjük és zenélésük azért páratlan közel s távol, mert pontosan ott kezdődik, ahol az elvárásokat generáló mintákat és kliséket maguk mögött hagyták. Ha néhol megkapaszkodnánk egy-egy klasszikus jazz-re, népzenére vagy barokk fúgára utaló gesztusban, azok próteuszi megfoghatatlansággal illannak máris tova. Lehetetlen hát megmondani, mi is az, amit hallunk; a zene lerázza magáról az intellektuális közeledéseket. A két muzsikus arra kényszeríti hallgatóit, hogy mankóikat eldobva ráhagyatkozzanak az első pillanat romlatlan tapasztalatára; hogy a fogalmak, kategóriák kliséibe való kapaszkodás helyett merjenek hinni önmaguknak. Dukay és Gadó muzsikuslényének nagysága a pillanattal szembeni alázatban van.” (Dolinszky Miklós, zenetörténész)
Gadó Gábor Zenei tanulmányait hegedűn kezdte, majd klasszikus gitárra váltott. A Bartók Béla Zeneművészeti Konzervatórium Jazz Tanszakán Babos Gyula növendékeként végzett 1983-ban, ezt követően élvonalbeli magyar jazzmuzsikusok együtteseiben szerepelt. 1995-ben Franciaországba költözött, majd átmenetileg Londonban élt. Öt év múltán Párizsban alakult meg a Gadó Gábor Quartet (Matthieu Donarier - tenorszaxofon, Sébastien Boisseau - nagybőgő, Joe Quitzke – dob). Francia társaival a Greetings from the angel című albumon játszott először, amit a Homeward és a kimagasló sikerű Orthodoxia követett. Zeneszerzője és közreműködője Winand Gábor Corners of my mind című lemezének, amelyet a francia Jazzman magazin a 2002-es év legjobb jazzlemezei közé választott. 2003-ban elnyerte a francia L'Académie du Jazz által az év európai jazzművészének évente odaítélt Bobby Jaspar életműdíjat, mely munkásságának eddigi legrangosabb elismerése.
Dukay Barnabás A győri Tinódi Lantos Sebestyén Zeneművészeti Szakközépiskolában kezdte zenei tanulmányait Unger Ilona (zongora) és Fekete Győr István (zeneszerzés) növendékeként. 1969-1974 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán zeneszerzést tanult Sugár Rezsőnél, diplomáját 1976-ban szerzte meg. 1970 és 90 között az Új Zenei Stúdió tagja, mint zeneszerző és előadó. 1974-től 1991-ig a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanára, ahol szolfézst és zeneelméletet tanított. 1991 óta a Zeneakadémián tanít. 1997-ben a Soros Alapítvány zeneművészeti ösztöndíjában részesült, míg 2000-ben Erkel-díjjal és 2007-ben Bartók-Pásztory-díjjal jutalmazták.
Program:
Első rész:
Dukay Barnabás darabjai:
Egyedül az Éjszakában
parafrázis egy hangkölteményre A Kútnál című sorozatból – zongorára - Klukon Edit
Elhagyott ösvény a ködös messzeség felé
Monodia - pontosan meg nem határozott hangszerre –
Rozmán Lajos –klarinét
Fölizzás a tüzekben
Nonett - 3 hegedűre, 3 mélyhegedűre és 3 gordonkára
Előadó: UMZE Kamaraegyüttes -
művészeti vezető: Rácz Zoltán
Vezényel: Rácz Zoltán
Második rész:
Gadó Gábor darabjai:
Russian, Russian I.
Russian, Russian II.
(Andrej Tarkovszij emlékének ajánlva)
Avicenna
Steps-Intervals
Dance Music
Byzantinum
Fábry Boglárka – marimba, vibrafon
Rozmán Lajos – klarinét, basszus klarinét
Laurent Blondiau (B) - trombita
Gadó Gábor – gitár
Geröly Tamás – dob, ütőhangszerek
Halmos András – dob
Benkő Róbert, Horváth Balázs – nagybőgő
Harmadik rész:
Dukay Barnabás (zongora) és Gadó Gábor (gitár)
- szabad zene