Különóra - Wolfie Christl
A nördök AI kultuszának lerombolása
Az előadás és beszélgetés Kelemen Kristóf Figyelem megzavarására alkalmas című előadásának kísérőprogramja.
A Bécsben élő technológus, kutató és oktató Wolfie Christl (Cracked Labs – Kritikai Digitális Kultúra Intézet) előadása bátran mondhatjuk, hogy egy igazi gyorstalpaló mindarról, amit a művészeknek és a kulturális szakembereknek tudniuk kell erről a mesterséges intelligenciának nevezett furcsa dologról.
Mi ez, honnan jön, és átveszi-e a világuralmat – vagy kamu az egész? Ki irányít, mik a valós kockázatok, és mi a helyzet az energiafogyasztással, a láthatatlan munkával, a kulturális tudás privatizációjával és a Szilícium-völgyi technofasizmussal? Szó lesz arról is, hogy hogyan tudjuk a művészeti gyakorlatban használni a mesterséges intelligenciát vagy játszani vele anélkül, hogy tovább táplálnánk az ipar hypeját. Vagy esetleg az új gépromboló ludditáknak van igazuk, és az elutasítás/ellenállás a helyes út?
Az előadás végén a közönség is felteheti a kérdéseit.
A program a British Council támogatásával valósul meg.
Wolfie Christl az online tér, mint közjó technológiai szakértője, kutató, oktató és író. Szociológiai és médiaművészeti háttérből érkezett. 2006-ig a Public Netbase, egy bécsi digitális művészeti platform és korai hackerközpont tagja volt. Újabb munkáiban központjában a fogyasztói magatartás megfigyelése, az algoritmikus ellenőrzés, a platformok hatalma és a munka adatosítása áll. Számos átfogó jelentést publikált a digitális nyomon követésről, a fogyasztói adatokkal való kereskedelmi visszaélésről és a munkavállalók megfigyeléséről. Kutatásait világszerte átvették a politikai döntéshozók, és hozzájárult a GDPR-panaszok benyújtásához és a jogellenes adathasználat elleni perekhez. Christl és projektjei megjelentek a The New York Times, a Wall Street Journal, a Financial Times és számos más médiaorgánum hasábjain.