DV8 (UK): Beszélhetünk erről? / Can We Talk About This?

3200 Ft / diák: 2600 Ft
Trafó bérlet érvényes

Angolul, magyar felirattal.


Figyelem, az előadás PONTOSAN a meghirdetett időpontban, 20.00-kor kezdődik! A székeket 19:30-tól lehet elfoglalni, későket sajnos nem áll módunkban beengedni! A ruhatár használata kötelező.
Az előadásban meztelenség, durva nyelvhasználat és esetenként morálisan sértő jelenetek is előfordulnak.

DV8 workshop február 20-án a SÍN Kulturális Központban! >>

Február 23-án, csütörtökön 18:30-tól a rendezővel, Lloyd Newsonnal beszélget Lévai Balázs (szerkesztő, riporter) Az angol nyelvű beszélgetésre minden érdeklődőt szeretettel várunk!


„Rém egyszerű nem felháborodni egy könyvön. Csak be kell csukni. /
It is very, very easy not to be offended by a book. You just have to shut it."  

Salman Rushdie


Szólásszabadság, cenzúra, vallás. Aktuális témák ezek mostanában. Mi pedig sokféle eszközzel próbáljuk kifejezni a gondolatainkat, a véleményünket erről. Most meg fogjuk próbálni egy szokatlan formában: a világhírű DV8 társulat verbatim tánc-színházi produkciójával.
 
A 2011 őszén Ausztráliában bemutatott előadás témája a multikulturalitást érintő jogszabályok, a szólásszabadság, a cenzúra: Salman Rushdie könyveinek 1989-es elégetésétől, Theo Van Gogh holland filmrendező meggyilkolásán át, a Mohammed-karikatúrák körüli 2005-ös botrányig sok esemény történt az utóbbi évtizedekben, amelyek kultúrával, művészettel és a szabadságjogokkal kapcsolatos politikát alakítják.
 
A DV8 legújabb darabja a kockázatvállalásról (is) szól, kockázatvállalásról a szó fizikai és esztétikai értelmében egyaránt. Lloyd Newson és társulata arra tesz kísérletet, hogy átlépje a tánc és a színház közötti határmezsgyét, hogy méltósággal, egyértelműen, de nem nagy hangon álljon ki a gondolatok és érzelmek szabad áramlása mellett, hogy egyszerre legyen radikális és közérthető, és hogy minél szélesebb közönséghez eljuttassa üzenetét.
 
1986-os megalapítása óta a DV8 (a név betűszó – az angol deviate, azaz különbözni, az átlagtól eltérni igét rejti) a világ vezető fizikai színházi társulataként szerzett hírnevet. A bő negyedszázados múltra visszatekintő DV8 korábbi előadásai úttörőnek számítottak a brit fizikai színház markáns karakterének és jellegzetes átpolitizáltságának megteremtésében. Lloyd Newson, a társulat alapítójának és művészeti vezetőjének érdeklődésének középpontjában már a 80-as, 90-es évek idején olyan kényes társadalmi kérdések álltak, mint a szexualitás, és ezen belül is a férfiasság – a maszkulin férfi ideál – és a szexuálpolitika problematikája. A mára már közkedvelt témának számító gender-kutatás és a nemi identitás kérdéseinek vizsgálata akkor még gyerekcipőben jártak, a darabok (My Sex, Our Dance; My Body, Your Body) alapjául elsősorban feminista elméletek szolgáltak. Az akkor kitörő AIDS-krízis és az eluralkodó homofóbia különösen aktuálissá tették a DV8 provokatív megközelítését. Newson, soha sem leplezte nemtetszését az absztrakt tánc kiüresedett, számára semmitmondó esztétikájával kapcsolatban – egyenesen a „művészeti formák Prozac-jának” titulálja ezt az irányzatot. Az utóbbi években pedig az angol csoport kifejezetten a dokumentarista stílusú produkciók felé fordult, amelyekhez archív dokumentumokat és élő interjúkat használnak fel – ez így történt a legfrissebb, Can We Talk About This? című előadás esetében is.
 
A DV8 működésében meghatározó, hogy a csapat nem enged az ún. produkciós kényszernek, projekt-alapú társulatként működnek, melynek darabjait hosszú és alapos kutatómunka előzi meg. Igazi különlegesség, hogy Budapesten válogatást is tartanak: 2013/14-es új projektjükhöz keresnek táncosokat, nem feltétlenül a legfiatalabb korosztályból.
 
Az ausztrál származású Lloyd Newson pszichológiai tanulmányokat végzett, majd ösztöndíjjal tanult a London Contemporary Dance Schoolban. Darabjait minden esetben meghatározza pszichoanalitikus látásmódja: hétköznapi történetekből építkezve láttat társadalmi jelenségeket és folyamatokat.  


Rendezte: Lloyd NEWSON
Rendezőasszisztens, társulati manager: Elizabeth MISCHLER
Produkciós manager: Jamie MAISEY
Színpadmester: Tom PATTULLO
Színpad: Matt DAVIS
Hang: Eamon WALSH
Fényterv: Beky STODDART
LX: Richard GODIN
LX és videó: Ben DODDS

Táncosok:
Ira Mandela SIOBHAN, Hannes LANGOLF, Ermira GORO, Lee DAVERN, Joy CONSTANTINIDES, Christina MAY, Seeta PATEL, Anwar RUSSELL, Samir M'KIRECH, Kim-Jomi FISCHER

http://www.dv8.co.uk/projects/canwetalkaboutthis

TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Pénztár nyitvatartás:
  • nagytermi előadásnapokon: 17h-22h
  • stúdió- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.

Médiapartnerek

Együttműködő partnerek