Akram Khan Company &Ballet of China: bahok

2500 Ft / diák: 1900 Ft / bérlet érvényes

Az előadás időtartama: 75’
 

“Megrendítő produkció.” (The New York Times)
 

„Feledhetetlen előadás.” (Time Out, Peking)
 



Balett és kathak, klasszikus formák és kortárs tánctechnikák, különféle nemzetiségű, kultúrájú és hátterű emberek találkoznak a világokat összekötő vagy épp elválasztó senkiföldjén – egy váróteremben. Hiszen mindannyian átutazók vagyunk, jövünk valahonnan és haladunk valamerre, egy előre meghatározhatatlan cél felé. Hordozzuk a magunk genetikai és egyéb örökségét. Hordozók, hordárok vagyunk. Megannyi bahok.
 

Dokumentumfilm-részlet. Így készült a bahok című produkció:



„Olyan címet kerestem, amely egyaránt magában foglalja a mozgás és a kapcsolatteremtés gondolatát, de benne van az építés, ugyanakkor annak ellentettje, a rombolás is. Szerettem volna, ha a cím utal a kultúrára, az emlékezetre, a vallásra is. Az anyanyelvemen, bengáliul a bahok szóban mindez benne van.” (Akram Khan)
 

Angol nyelvű interjú Akram Khannal a bahok című darab kapcsán:



Pszichológiai-koreográfiai poggyászellenőrzés. Have you got anything to declare? Elvámolni való érzések, emlékek, izmok, csalódások, mozdulatok, kettősök, félelmek, fejbiccentések, szólók, ölelések, remények? Bármi? Nincs?! Akkor rendben van, nincs más feladat, mint várni. Várni a menetrendszerinti Globalizált Godot Expresszre közösen, türelmesen (…) Emberi és koreográfiai árnyalatok egymás mellett, akár Oliviero Toscani világhírű fotóin, épp csak itt táncban. United colors of Akram Khan. (Ellenfény)
 

Akram Khan bangladeshi szülők gyermekeként Londonban született, az 500 éves klasszikus indiai tánctechnikát, a kathakot tanulta a világhíres Sri Pratap Pawar guru vezetésével az Indiai Táncakadémián. Később kortárs tánctanulmányokat folytatott a De Montfort Egyetemen és a Northern Kortárs Tánciskolában Leedsben, ahol előadó-művészeti diplomájában az eddigi legmagasabb érdemjegyet kapta. A világ minden táján fellépett, többek közt Pandit Ravi Shankarral a Dzsungel könyvében, Peter Brook rendezésében a Mahábháratában Jonathan Burrows közreműködésével. 1999-ben megnyerte a Jerwood Alapítvány koreográfiai díját, kiemelt pozíciót vívott ki magának, amikor a 2000-ben, X-group néven az Anne Teresa De Keersmaeker vezette PARTS Táncakadémián 25 táncosból szerveztek munkacsoportot.
 

Az X-group-ban szerzett tapasztalatok nyomán 2000 augusztusában alapította saját társulatát, mely azóta óriási sikerrel turnézik és varázsolja el lelkes közönséget és táncszakmát. Akram Khan 2001-ben a Royal Festival Hall (London) rezidens koreográfusa lett, majd munkája elismeréseképpen, 2003-ban társult művésszé avanzsált, ő volt az első, aki nem zenészként kapta meg ezt a státuszt. 2005 óta a Sadler’s Wells Theatre (London) társult művésze. Saját társulata a nemzetközi táncélet számos nagyságával dolgozott már együtt, köztük Sylvie Guillemmel, Sidi Larbi Cherkaouival, legutóbbi bemutatójukon pedig a színésznő Juliette Binoche-sal. Akram Khan és csapata legutóbb 2006 januárjában járt Budapesten.
 



Művészeti vezető, koreográfus: Akram KHAN
 

Zeneszerző: Nitin SAWHNEY
Fény: Fabiana PICCIOLI
Látványterv:
Fabiana PICCIOLI, Sander LOONEN, Akram KHAN
Dramaturg: Guy COOLS
 

Táncosok:
Eulalia Ayguade Farro
Young Jin Kim
Andrej Petrovic
Saju
Set-Byeol LIM
Shanell WINLOCK
Zhang Zhenxin
Cheng-Fang Wu
 

Koprodukciós partnerek:
Sadlers Wells Theatre, London; British Council; The Liverpool Culture Company with Merseyside Dance Initiative; DanceXchange, Birmingham; Theatre de La Ville, Paris; Tanzhaus NRW Dusseldorf; National Arts Centre, Ottawa; China Now, London
 

Az előadás eredetileg a Kínai Nemzeti Balett társulatával együttműködésben készült.
 

Támogatók:
The Cultural Leadership Programme; The New England Foundation for the Arts; Subsidised rehearsal facilities provided by the Jerwood Space
 

www.akramkhancompany.net

TRAFÓ KORTÁRS MŰVÉSZETEK HÁZA
Pénztár nyitvatartás:
  • nagytermi előadásnapokon: 17h-22h
  • stúdió- és klubelőadás napokon: 17h-20h30
  • egyéb napokon: 17h-20h
Trafó Galéria nyitvatartás:
  • Előadási napokon 16-22h.
  • Nyitva: kedd-vasárnap: 16h-19h
  • Hétfőnként zárva.
Elérhetőségek

  • A Trafó Kortárs Művészetek Háza Nonprofit Kft. Budapest Főváros Önkormányzata fenntartásában működik.

Médiapartnerek

Együttműködő partnerek